Informācija presei
Ministrs
Foto: Gatis Rozenfelds, Valsts kanceleja

“Medikamentu pieejamība pacientiem ir komplekss jautājums visā Eiropas Savienībā. Jo sevišķi Latvija kā valsts ar zemu iedzīvotāju skaitu to nespēs atrisināt izolēti viena pati. Eiropas Savienība pašlaik piedzīvo lielāko farmācijas sektora reformu pēdējo 20 gadu laikā, kur pieeja drošām un efektīvām zālēm ir prioritāte. Latvija dara daudz, lai optimizētu procesus, tai skaitā samazinātu iekšējo birokrātiju jaunu zāļu ienākšanai mūsu tirgū, piemēram, padarot elastīgākas prasības pret zāļu drošību un marķēšanu. Vienlaikus sagaidām, ka reformas rezultātā arī Eiropas Savienība mazinās administratīvo slogu,” Eiropas Farmācijas uzņēmumu un apvienību federācijas (EFPIA) konferencē Briselē otrdien, 10.decembrī, uzsvēra veselības ministrs Hosams Abu Meri.

Ministrs uzsvēra, ka ir jāveicina vienlīdzīga piekļuve drošām, efektīvām un pieejamām zālēm visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, neatkarīgi no to iedzīvotāju skaita, un jāveido vienota pieeja zāļu paralēlajam importam: “Zāļu nepieejamība ir aktuāla visās Eiropas Savienības valstīs, bet vienlaikus kopējais tirgus ir sadrumstalots. Tas veicina zāļu paralēlo izplatīšanu un paralēlo importu, kas diemžēl ietekmē arī zāļu cenas. Latvijai ir būtisks zāļu paralēlais imports, jo mums kā mazai valstij liela daļa inovatīvo zāļu nav pieejamas tieši no tirdzniecības atļauju turētājiem vai ražotājiem. Ņemot vērā, ka runa ir par zāļu tirdzniecību starp dažādām valstīm un dažādiem tirgotājiem, būtu apsveicama vienota Eiropas Savienības izpratne par paralēlo izplatīšanu un paralēlo importu, uz kā balstīt šos procesus.”

“Tiesību aktiem ir jāattīstās līdz ar vispārēju progresu farmācijas nozarē, lai ražotājiem, pacientiem, politikas veidotājiem un citām ieinteresētajām personām būtu skaidri un saprotami spēles noteikumi un pacients būtu reformas centrā,” uzsvēra veselības ministrs.

Veselības ministrs Briselē arī aizvadīja tikšanos ar EFPIA ģenerāldirektori Natāliju Mollu (Nathalie Moll). Sarunas laikā H.Abu Meri sacīja, ka arī katrai ES dalībvalstij būtu jāpārskata savi nacionālie normatīvie akti un informēja par Latvijas panākto progresu, padarot zāles pieejamākas pacientiem: “Tirgū pieejamas, bet dārgas zāles arī nav risinājums galapatērētājam – pacientam. Tādēļ Latvija ieguldījusi lielu darbu, lai samazinātu recepšu zāļu cenas un padarītu zāles pieejamākas pacientiem, iekļaujot kompensācijas sarakstā arī jaunus  medikamentus un diagnozes, un palielinot individuālās kompensācijas apmēru.”  

Tāpat H.Abu Meri uzsvēra, ka inovatīvu un izmaksu efektīvu zāļu ienākšana tirgū ir būtiska pacientu interesēm un pastāvīga mūsu prioritāte: “Farmācijas nozares attīstība gan veicinātu pacientu pieeju medikamentiem, gan veicinātu pētniecības un inovāciju attīstību Eiropas Savienībā, kas,  savukārt,  ir kritiski svarīgs aspekts  ekonomikas attīstībai, konkurētspējai un Eiropas Savienības atgriešanai globālā līdera pozīcijā. Turklāt ražošanas pārcelšana uz Eiropas Savienības dotu būtisku stimulu ilgtspējīgai veselības aprūpes sistēmai, nodrošinot vienlīdzīgu  piekļuvi zālēm visiem iedzīvotājiem Eiropā.”

Eiropas Farmācijas uzņēmumu un apvienību federācijas (EFPIA) konferencē Briselē “Imagine a healthier, more competitive Europe” kopumā piedalījās vairāk kā 1000 dalībnieku. To vidū bija politikas veidotāji gan nacionālā, gan ES līmenī, farmācijas un biotehnoloģiju uzņēmumu vadītāji, dažādu tirdzniecības asociāciju un regulatīvo iestāžu pārstāvji un mediji.