Veselības ministrija izstrādā valsts politiku epidemioloģiskās drošības un vides veselības jomās, kā arī valsts līmenī uzrauga politikas īstenošanu epidemioloģiskās drošības, vides veselības, tai skaitā ķīmisko vielu un ķīmisko maisījumu tirdzniecības un profesionālās lietošanas un kosmētikas līdzekļu drošuma jomā, kā arī dzeramā ūdens un peldvietu ūdens nekaitīguma jomā.

Vides veselība ir zinātnes nozare, kas pēta cilvēka veselības, arī dzīves kvalitātes aspektus, kurus nosaka dažādie vides faktori. Vides veselība attiecas uz mums visiem, jo mēs visi atrodamies vidē, elpojam gaisu, lietojam ūdeni un uzturu. No daudziem vides faktoriem var izvairīties, ja ir zināšanas par šiem faktoriem un to izraisītām ietekmēm.

Svarīgākie vides faktori:

  • Fizikālie – elektromagnētiskais starojums (jonizējošais, nejonizējošais), vibrācija, troksnis, ultraskaņa, infraskaņa, atmosfēras spiediens, mikroklimats u.c.
  • Ķīmiskie – gan ķīmiskie elementi, kas dabiski atrodas vidē, gan cilvēku radītās ķīmiskās vielas, kas var piesārņot gaisu (putekļi, gāzes, dūmi, tvaiki u.c.), ūdeni, augsni, pārtiku.
  • Bioloģiskie – patogēnie un nosacīti patogēnie mikroorganismi (baktērijas, vīrusi, vienšūņi), parazīti, toksīni, bioloģiskie preparāti, toksiskie augi, sēņu toksiskās vielas, aļģes u.c.
  • Psihoemocionālie faktori – tai skaitā informācijas pārpilnība, liela slodze, terorisms, karadarbība, ekstremāli klimatiskie apstākļi, dabas katastrofas, pandēmijas u.c..
  • Sociālie faktori – nabadzība, bezdarbs, nepiemēroti mājokļi var pastiprināt dažādu vides faktoru darbību.

Informācija par dažādiem vides veselības jautājumiem ir pieejama Veselības inspekcijas tīmekļa vietnē: www.vi.gov.lv/lv