Klīniskie algoritmi, klīniskie (pacientu) ceļi un kvalitātes indikatori
Atjaunināts: 10.04.2025.
Veselības ministrijas īstenotajā un Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētajā projektā Nr. 9.2.3.0/15/I/001 “Veselības tīklu attīstības vadlīniju un kvalitātes nodrošināšanas sistēmas izstrāde un ieviešana prioritāro veselības jomu ietvaros” kopš 2019.gada tiek izstrādāti klīniskie algoritmi, klīniskie ceļi un kvalitātes indikatori sākot ar prioritārajām veselības jomām – sirds un asinsvadu slimību jomā, garīgās (psihiskās) veselības jomā, bērnu garīgās (psihiskās) veselības jomā, onkoloģisko slimību jomā, bērnu aprūpes (sākot no neonatālā perioda) jomā, perinatālā perioda aprūpes jomā, kā arī vispārējās aprūpes māsu darbības jomā.
Klīniskie algoritmi ir standartizēti secīgu darbību apraksti, kas kalpo kādas veselības aprūpes problēmas risināšanai, un tie ir paredzēti ārstniecības personām un ārstniecības procesā iesaistītajām personām kā rekomendācijas savlaicīga, optimāla, pacientam droša, un pasaulē atzītu organizāciju klīniskajām vadlīnijām atbilstoša ārstniecības procesa nodrošināšanai visos etapos, sākot no veselības traucējumu diagnostikas, līdz terapijas pēcuzraudzībai un visos veselības aprūpes līmeņos. Ņemot vērā, ka klīnisko algoritmu autori ir Latvijā praktizējoši speciālisti, klīniskie algoritmi ir piemēroti veselības aprūpes sistēmai Latvijā.
Klīniskie ceļi ir konkrētām pacientu grupām definēti un strukturēti multidisciplināri veselības aprūpes organizēšanas plāni, kuru ietvaros tiek noteikta darbību pēctecība, sadarbība un koordinācija starp dažādu specialitāšu ārstniecības personām vienas ārstniecības iestādes ietvaros un starp dažādām ārstniecības iestādēm, ar mērķi nodrošināt līdzvērtīgu pacientu veselības aprūpes organizēšanu visā Latvijas teritorijā, uzlabot veselības aprūpes rezultātus un samazināt izmaksas. Līdzīgi kā klīniskie algoritmi arī klīniskie jeb pacientu ceļi ir piemēroti veselības aprūpes sistēmai Latvijā.
Savukārt, kvalitātes indikatori ir paredzēti, lai ārstniecības iestādes tos varētu izmantot īstenotā ārstniecības procesa kvalitātes un atbilstības izstrādātajiem klīniskajiem ceļiem vai klīniskajiem algoritmiem novērtēšanai.
Klīniskos algoritmus, klīniskos ceļus un kvalitātes indikatorus ir izstrādājuši Latvijā vadošie speciālisti katrā jomā, piemēram, sirds un asinsvadu slimību jomas speciālistu darba grupa prof. Andreja Ērgļa vadībā, garīgās (psihiskās) veselības jomā – darba grupa psihiatra Elmāra Tērauda vadībā, bērnu garīgās (psihiskās) veselības jomā – darba grupa bērnu psihiatra Ņikitas Bezborodova vadībā, onkoloģisko slimību jomā – darba grupa prof. Daces Baltiņas un onkoloģes ķīmijterapeites Aijas Geriņas Bērziņas vadībā, bērnu (sākot no neonatālā perioda) aprūpes jomā – darba grupa prof. Janas Pavāres vadībā, perinatālā perioda aprūpes jomā – darba grupa prof. Daces Rezebergas vadībā.
Jautājumos vai ierosinājumos, lūdzu sazinieties ar Veselības ministrijas Projektu vadības departamenta Kvalitātes nodrošināšanas projektu nodaļas vadītāju Ingu Rubanu, +371 67876087, e-pasts: inga.rubana@vm.gov.lv.