Klimata pārmaiņas galvenokārt ietekmē neaizsargātākās grupas – mazus bērnus, vecus cilvēkus, cilvēkus ar hroniskām slimībām vai invaliditāti, cilvēkus ar zemiem ienākumiem, Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) Klimata pārmaiņu konferencē COP28 uzsvēra Veselības ministrs Hosams Abu Meri.
ANO Klimata pārmaiņu konference norisinājās Dubaijā divu nedēļu garumā, savukārt 3. decembrī, piedaloties valstu veselības ministriem, īpaši uzsvērta klimatu pārmaiņu ietekme uz cilvēka veselību.
“Aptuveni katra desmitā priekšlaicīga nāve Eiropā ir saistīta ar vides piesārņojumu. Līdz 18% no visām sirds un asinsvadu slimībām un vēžiem izraisa vides faktori. Tā ir tikai daļa statistikas, kas apstiprina - pienācis laiks koncentrēt uzmanību uz klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi uz veselību,” Pasaules Veselības organizācijas rīkotā diskusijā par klimata un veselības aizsardzības pasākumu ieviešanu sacīja Abu Meri. Viņš norādīja, ka nepieciešams īstenot konkrētus pasākumus, lai klimata pārmaiņu ietekmi uz veselību mazinātu. Piemēram, viens no aspektiem ir cīņa pret antibakteriālo rezistenci, kas ir nopietns sabiedrības veselības apdraudējums, ko vēl vairāk veicina klimata pārmaiņas. Latvijai šajā ziņā jau ir konkrētas iestrādnes.
Ministrs arī atzīmēja, nepieciešams rūpēties par sabiedrības veselību klimatam draudzīgā veidā, uzlabojot slimnīcās energoefektivitāti un īstenojot ilgtspējīgu atkritumu apsaimniekošanu. Būtiska ir arī sabiedrības informēšana par klimata ietekmi uz veselību un veidiem kā to mazināt.
Vizītes laikā veselības ministrs tikās ar Apvienoto Arābu Emirātu veselības ministru un uzaicināja uz Latviju, tāpat tikās ar Nīderlandes, Maltas, Maķedonijas un Kipras veselības ministriem, kā arī piedalījās Klimata un veselības ministru sanāksmē un Latvijas vēstniecības rīkotā pieņemšanā.
Konferences laikā Latvija pievienojās arī COP28 deklarācijai par klimatu un veselību, kas iezīmē gan klimata pārmaiņu riskus veselībai, gan piedāvā turpmāko rīcību, lai šos riskus mazinātu.