Lai uzlabotu ne tikai dzemdību palīdzības kvalitāti, bet arī pacientu apmierinātību ar pakalpojumu, jāstiprina grūtniecības perioda un dzemdību palīdzība jaunajām māmiņām, kas iespējama stiprinot vecmāšu lomu – šādus secinājumus pauda speciālisti šodien, 5.decembrī, notikušajā Veselības ministrijas un Vecmāšu asociācijas tikšanās laikā.
Veselības ministrs Hosams Abu Meri kopā ar vecmātēm pārrunāja dzemdību palīdzības kvalitātes uzlabošanas iespējas, uzsverot vecmātes profesijas lomu un nozīmīgumu Latvijas veselības sistēmā un jauno vecāku dzīvē. Tikšanās laikā ministrs akcentēja, ka ir ļoti svarīgi vecmātes plašāk iesaistīt grūtniecības un pēcdzemdību aprūpē.
“Pacientu apmierinātība ar saņemto ārstniecības pakalpojumu un sadarbība starp pacientu un ārstniecības personālu, ir ļoti nozīmīga ārstniecības nodrošināšanā. Nodrošinot vecmātēm labāku sadarbību ar ģimenes ārstiem un sniedzot vecmātēm plašāku iesaisti grūtnieces aprūpē, tiks veicināta kvalitatīvāka jauno māmiņu aprūpe, kā arī vienlaikus atslogoti ginekologi, ļaujot viņiem risināt sarežģītākas medicīniskas situācijas, bet grūtniecības aprūpi, atstājot vecmātes ziņā. Šāda pieeja ļaus daudz lielāku uzmanību veltīt jauno māmiņu vajadzībām un būs efektīvāka ilgtermiņā,” skaidro Abu Meri.
Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāna 2025. – 2027. gadam ietvaros Veselības ministrija plāno arī iestrādāt tiesību normu, kas paredz iespēju vecmātei pieteikties fizioloģiski noritošas grūtniecības aprūpes vadīšanā un noslēgt līgumu ar Nacionālo veselības dienestu.
Tāpat Veselības ministrs H.A. Meri atzina, ka ministrija ir iesniegusi Saeimā priekšlikumus palielināt vecmāšu lomu pusaudžu un jauniešu izglītošanā par seksuālo un reproduktīvo veselību, iesaistot vecmātes tiešā konsultēšanas darbā, kā arī zīdīšanas veicināšanā un dzemdes kakla vēža profilakses pasākumu īstenošanā.
Kā arī iesniegti priekšlikumi grozījumiem Ārstniecības likumā, lai vecmāte varētu izsniegt ar grūtniecību saistīto darbnespējas lapu. Vienlaikus normatīvajos aktos plānots paredzēt iespēju vecmātei izrakstīt zāļu recepti ar grūtniecību un pēcdzemdību periodu saistītos gadījumos.
Šobrīd vecmātei ir tiesības nosūtīt grūtnieci laboratorisko izmeklējumu veikšanai, taču Nacionālajam veselības dienestam būtu jānodrošina tehniskās iespējas vecmātei noformēt šādu nosūtījumu.