Informācija presei
Veselības ministrs piedalās Tallinas hartas 15.gadadienai veltītā konferencē par veselības aprūpes sistēmu ilgtspēju

Šodien, 13.decembrī, veselības ministrs Hosams Abu Meri darba vizītē apmeklēja Igauniju, kur piedalījāsTallinas hartas* 15.gadadienai veltītā konferencē par veselības aprūpes sistēmu ilgtspēju.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri konferences ietvaros uzstājās ar uzrunu  par veselības aprūpes sistēmu pārmaiņām. Ministrs norādīja, ka efektīvai primārās veselības aprūpes pārveidei ir nepieciešami darbības rādītāji trīs galvenajos līmeņos – pakalpojumu lietotāji - iedzīvotāji, ģimenes ārsti un politikas veidotāji. “Mūsu vīzija ir ka, primārajai veselības aprūpei jābūt universālai un balstītai uz cilvēka pieredzi un paredzamo rezultātu mērījumiem. Ērta un vienmērīga piekļuve visā valstī ir ļoti svarīga. Runājot par pakalpojumu sniegšanu, mums jāspēj nodrošināt, ka pacientiem tiek sniegts skaidrs vēstījums par to, ko viņi var sagaidīt no šīs – vai jebkuras citas – reformas,” uzsvēra Hosams Abu Meri.

Daloties ar Latvijas pieredzi digitālo sistēmu ieviešanā, veselības ministrs atzina, ka Veselības nozares digitālajai attīstībai nepieciešama regulāra sadarbība un komunikācija starp digitālās veselības ekosistēmas dalībniekiem. Šim nolūkam 2022. gada beigās Veselības ministrija izveidoja Digitālās veselības padomi – konsultatīvu institūciju, kuras mērķis ir iesaistīt veselības nozares speciālistus, valsts un pašvaldību institūcijas, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju ekspertus un pacientu intereses pārstāvošās organizācijas uz sistēmas  lietotājiem orientētas atvērtas digitālās veselības ekosistēmas izveidē un attīstīšanā.

Darba vizītes ietvaros veselības ministrs Hosams Abu Meri tikās arī ar Latvijas vēstnieci Igaunijā Kristīni Našenieci un parakstīja Latvijas un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) sadarbības stratēģiju 2024. – 2027.gadam. Stratēģijas ietvaros ar PVO atbalstu paredzēts īstenot plašu pasākumu loku veselīga dzīvesveida veicināšanai, kā arī uz pacientu vērstas integrētas un ilgstspējīgas veselības aprūpes veicināšanai.

Tāpat Hosams Abu Meri kopā ar Zviedrijas veselības ministri Ako Ankabergu Jahansoni (Acko Ankaberg Johansson) apmeklēja Linnamõisa primārās veselības aprūpes centru un Igaunijas Veselības un Labklājības Sistēmu Centru (TEHIK). TEHIK tika dibināts 2017. gada 1. janvārī, kad tika apvienotas Sociālo lietu ministrijas IKT nodaļas un Igaunijas e-veselības fonda lomas un pienākumi. TEHIK ir informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kompetenču centrs veselības, sociālās drošības un darba jomā, kas realizē nozīmīgākos valsts sektora IT projektus, konsultē valsts iestādes par jauninājumiem un IKT pārvaldību. Šobrīd TEHIK ir partneris jaunu e-pakalpojumu izveidē Sociālo lietu ministrijai, Sociālās apdrošināšanas pārvaldei, Slimokasei, Veselības pārvaldei, Nacionālajam Veselības attīstības institūtam, Zāļu aģentūrai, Darba inspekcijai, Astangu profesionālās rehabilitācijas centram.

*Tallinas hartas pamatideja bija atziņa, ka veselības sistēmas ir plašāks jēdziens nekā veselības aprūpe, jo efektīvas veselības sistēmas veicina gan veselību, gan ekonomisko labklājību; ieguldījums veselībā ir ieguldījums nākotnes cilvēku attīstībā un labi funkcionējošas veselības sistēmas ir būtiskas jebkurai sabiedrībai, lai uzlabotu veselību un sasniegtu veselības vienlīdzību.