Informācija presei
narkoloģija

Veselības ministrija uzsver kompleksas pieejas nepieciešamību visu veidu atkarību izraisošo vielu lietošanas mazināšanā, kas tikusi apspriesta gan Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomē, gan īpašā starpinstitūciju sanāksmē, kas bija veltīta risinājuma rašanai specifiski nepilngadīgo narkotiku lietotāju ārstēšanai un rehabilitācijai.

Krimināllikums jau šobrīd no kriminālatbildības atbrīvo narkotiku lietotājus, kas snieguši vai organizējuši palīdzību citai personai pārdozēšanas gadījumā, tādējādi novēršot vai mazinot tās dzīvības un veselības apdraudējumu. To paredz Tieslietu ministrijas izstrādātie grozījumi likumā, kas stājās spēkā šā gada 4.jūlijā.

Tāpat Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomē atbalstīts arī priekšlikums par nepilngadīgo personu atbrīvošanu no kriminālatbildības par narkotisko un psihotropo vielu lietošanu, kas kopā ar citiem priekšlikumiem tiks virzīts izskatīšanai Saeimas komisijā jau rudenī. Tādējādi tiks nodrošināts, ka nepilngadīgas personas netiks pakļautas kriminālatbildībai par narkotisko vai psihotropo vielu lietošanu, savukārt šo vielu iegāde vai glabāšana joprojām tiks pakļauta Krimināllikuma regulējumam.

Vērtējot nepieciešamos atkarību izraisošo vielu lietošanas mazināšanas pasākumus, speciālisti uzsver kompleksas pieejas un ciešas starpinstitūcionālas sadarbības lomu. Eksperti akcentē atšķirīgu, mērķētu pieeju divām atšķirīgām narkotiku lietotāju grupām - tie, kuri motivēti mainīt dzīves veidu, un tie, kuriem šobrīd motivācijas mainīties nav. Darbs ar nemotivētiem jauniešiem narkotiku lietotājiem ir īpaši specifisks un prasa ciešu starpinstitucionālu sadarbību, vides maiņu, ilgstošu uzraudzību no sociālā dienesta vai atbalsta personu puses. Pēc nokļūšanas slimnīcā un akūtā stāvokļa novēršanas jaunietim jānodrošina turpmākas ārstēšanas un sociālās rehabilitācijas iespējas ar atbildīgo institūciju uzraudzību vismaz gada garumā. Bērnu aizsardzības speciālisti atzīst, ka jauniešu motivēšanai būtiska ir atbalsta komanda, sociālais pedagogs un secīgas pakalpojumu ķēdes izveide, lai neveidotos uzraudzības pārrāvumi, kuru laikā jaunietis var atsākt narkotiku lietošanu. Tāpat būtiski ir strādāt gan ar vecākiem, gan audžuģimenēm un izglītības iestādēm, lai laicīgi atpazītu un apzinātu riskus.  Būtiska ir veselībpratības veicināšana sabiedrībā, kam īpaša loma ir zināšanu iekļaušanai tieši skolēnu mācību saturā.

Eksperti aicina bērnu vecākus un visu sabiedrību kopumā būt atbildīgiem savās rīcības, rādot priekšzīmīgu piemēru bērniem, kā arī būt līdzestīgiem un sniegt palīdzību nelaimē nonākušam bērnam.

Iedzīvotāji, kuriem nepieciešams atbalsts atkarības problēmu risināšanā, aicināti zvanīt uz konsultatīvo tālruni 67037333. Speciālisti ir gatavi sniegt palīdzību un padomus, lai varētu spert pirmos soļus ceļā uz atveseļošanos. Tālruņa darba laiks: darba dienās, 09.00 - 18.00. Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas nodaļa (t.67080142) Rīgā, Tvaika ielā 2 (U  māja) strādā visu diennakti, arī brīvdienās un svētku dienās, un sniedz neatliekamo psihiatrisko un narkoloģisko palīdzību pacientiem ar garīga rakstura traucējumiem, kā arī tiem pacientiem, kuriem radušies veselības traucējumi alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu lietošanas dēļ. Ar ārstniecības iestāžu sarakstu, kas nodrošina valsts apmaksātas narkologa konsultācijas iespējams iepazīties www.rindapiearsta.lv.

6.augustā plānota Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes un Bērnu lietu sadarbības padomes kopsēde, kurā tiks izskatīti jautājumi, kas saistīti ar narkotisko vielu apriti kopumā un jo īpaši izvērtētu nepieciešamos pasākumus, lai novērstu atkarību izraisošo vielu lietošanu un mazinātu atkarību veidošanas riskus jauniešu vidū.