Turpinot darbu pie bērnu un pusaudžu narkoloģiskās ārstēšanas pakalpojumu pieejamības pilnveides, 11.oktobrī, Veselības ministrijas valsts sekretāre Agnese Vaļuliene apmeklēja slimnīcu “Ģintermuiža”, kur kopīgi ar jomas ekspertiem un slimnīcas vadību apsprieda iespējamos uzlabojumus bērnu un pusaudžu narkoloģiskajā ārstēšanā.
Slimnīca “Ģintermuiža” ir vienīgā ārstniecības iestāde Latvijā, kas nodrošina bērniem ar atkarībām rehabilitāciju un obligāto narkoloģisko palīdzību stacionārā pēc bāriņtiesas lēmuma. Ārstēšana tiek veikta diennakts stacionārā, jo daļai nepilngadīgo vides maiņa ir būtisks veiksmīgas atveseļošanās sākumposma priekšnosacījums. Programma tiek nodrošināta divos līmeņos: obligātā narkoloģiskā palīdzība tiek sniegta pēc bāriņtiesas lēmuma kā neatliekamā palīdzība, savukārt narkomānu rehabilitācija ir plānveida pakalpojums.
Jāņem vērā, ka pirms nepilngadīgā uzņemšanas minētajās programmās ārsti vērtē katra nepilngadīgā pacienta motivāciju uzsākt un turpināt ārstēšanos, sniedz individuālās konsultācijas un motivējošās intervijas, vai novirza citu pakalpojumu saņemšanai, lai nodrošinātu priekšnosacījumus sekmīgai ārstēšanās uzsākšanai minētajās programmās. Kā uzsvēra slimnīcas “Ģintermuiža” ārsti, nepilngadīgā motivācijai uzsākt un turpināt ārstēšanos ir būtisks priekšnoteikums veiksmīgam ārstēšanās rezultātam un šo motivācijas līmeni var novērtēt tikai ārsts.
Vienlaikus veiksmīgas ārstēšanās uzsākšanai un noslēgšanai ir svarīga arī nepilngadīgā pacienta vecāku vai aizbildņu iesaiste un atbalsts - nepieciešama viņu līdzestība un izpratne par ārstēšanās nozīmi.
Kā norādīja slimnīca “Ģintermuiža” ārsti, kuriem ir ilgstoša pieredze darbā ar pusaudžiem ar atkarībām un uzvedības problēmām, programmā vienlaicīgi narkoloģisko ārstēšanos var saņemt 6 bērni. Šāds bērnu skaits grupā nodrošina līdzsvaru starp grupas un individuālo konsultāciju sadalījumu, speciālistu komandas kontroli un pārsvaru pār grupas iekšējiem procesiem.
Šogad 9 mēnešos slimnīcā “Ģintermuiža” rehabilitācija stacionārā tika nodrošināta 42 nepilngadīgajiem, savukārt obligātā narkoloģiskā palīdzība nodrošināta -16 nepilngadīgajiem. Ņemot vērā pieaugošo pieprasījuma pēc minētajiem pakalpojumiem, būtu vajadzīgs papildu finansējums, lai ārstēšanu un rehabilitāciju būtu iespējams nodrošināt visiem nepilngadīgajiem, kuriem tā ir nepieciešama.
Veselības ministrija apzinās nepieciešamību uzlabot narkoloģiskās ārstēšanas pakalpojumu pieejamību nepilngadīgām personām un plāno konkrētus uzdevumus gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. "Mēs esam gatavi paplašināt nepilngadīgo personu atkarību ārstēšanas iespējas, un tam būs nepieciešami papildus valsts budžeta līdzekļi, kuru apjomu esam aplēsuši. Sadarbībā ar Pasaules Veselības organizāciju meklēsim labākās prakses piemērus, kas pielāgojami Latvijas situācijai," norādīja A. Vaļuliene.
Veselības ministrijā darbojas starpsektoru darba grupa atkarību izplatības mazināšanai jauniešu vidū. Minētajā darba grupā darbojas jomas eksperti, kas strādā pie priekšlikumu sagatavošanas operatīviem risinājumiem atkarību izplatības mazināšanai nepilngadīgo vidū. Tiek apzināti nepieciešamie resursi, lai nodrošinātu pēctecīgus un pieejamus narkoloģiskās ārstēšanās pakalpojumus nepilngadīgām personām ne tikai slimnīcā “Ģintermuiža”, bet arī citviet, tajā skaitā reģionos. Izveidotā starpinstitucionālās darba grupa izstrādā arī dažādu institūciju sadarbības algoritmus (ceļa kartes) katrai mērķa grupai, lai nodrošinātu pakalpojumu atbilstību, pēctecību un nepārtrauktību.