Šobrīd, turpinot pieaugt saslimstībai ar Covid-19, prognozējams arī stacionēto Covid-19 pacientu skaita pieaugums slimnīcās. Svarīgi ir nodrošināt gan šo pacientu ārstēšanu, gan sniegt neatliekamo medicīnisko palīdzību un ārstēšanu pacientiem ar citām saslimšanām. Lai to nodrošinātu slimnīcām ir jāizvērtē esošie resursi un darbs jāplāno tā, lai nodrošinātu Covid-19 pacientu un prioritāri neatliekamo pacientu uzņemšanu un ārstēšanu.
Slimnīcām, kas nodrošina Covid-19 pacientu ārstēšanu, jāseko, lai aizņemto Covid-19 pacientiem paredzēto gultas vietu skaits nepārsniedz 75%.
Valsts operatīvā medicīniskā komisija (VOMK) ir lēmusi, kādi plānveida veselības aprūpes pakalpojumi stacionāros ārstniecības iestādēm ir jāturpina sniegt iepriekšējā apjomā, vienlaikus nodrošinot noteiktu gultas vietu skaitu Covid-19 pacientiem un neatliekamo un akūto pacientu uzņemšanai un ārstēšanai. Slimnīcās, kas nodrošina Covid-19 pacientu ārstēšanu, uz šo brīdi ir ap 560 gultām tieši Covid-19 pacientiem. Jāuzsver, ka šo gultas vietu skaitu nepieciešamības gadījumā var palielināt.
Epidemioloģiskās prognozes liecina, ka aptuveni 10-15% Covid-19 pacientiem ir nepieciešama palīdzība ārstniecības iestādēs. Vienlaikus ļoti būtiski ir nodrošinot akūto un neatliekamo palīdzību pacientiem ar citām saslimšanām. Brīdī, ja ārstniecības iestādē aizņemto Covid-19 gultas vietu skaits sasniegtu 75%, tad slimnīcas uzdevums būt izvērtēt sniegto plānveida pakalpojumu klāstu stacionāros.
Būtiski uzsvērt, ka daudzu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana nedrīkst tikt pārtraukta. Arī turpmāk tiks nodrošināta neatliekamā medicīniskā un akūtā palīdzība, tai skaitā izmeklējumi un konsultācijas. Tāpat iepriekšējā apjomā tiks sniegti ambulatorie veselības aprūpes pakalpojumi, tai skaitā speciālistu konsultācijas.
Slimnīcām, pieņemot lēmumu par izmaiņām pakalpojumos, jāņem vērā gan iespējas konkrēto pakalpojumu uz laiku atlikt, gan VOMK lēmums par to, kādi pakalpojumi ir obligāti jāturpina nodrošināt.
Esošajā situācijā lemts, ka slimnīcām jānodrošina šādi pakalpojumi dienas stacionārā:
- pakalpojumi, lai nodrošinātu terapijas nepārtrauktību – ķīmijterapiju, bioloģiskos medikamentus, orgānu aizstājējterapiju;
- staru terapija;
- dienas stacionāra pakalpojumi hematoloģijā;
- metadona un buprenorfīna aizvietojošā terapija;
- pacientu veselības aprūpe, kuriem jāturpina vai jāpabeidz stacionārā neatliekamā kārtā uzsākta ārstēšana;
- invazīvā kardioloģija;
- invazīvā radioloģija.
Stacionāros jānodrošina:
- akūtā un neatliekamā medicīniskā palīdzība;
- onkoloģiskās, dzīvību glābjošas, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte;
- veselības aprūpes pakalpojumi saistībā ar šādu slimību grupu ārstēšanu – onkoloģija, HIV/AIDS, tuberkuloze, psihiatrija, lipīgās ādas slimības un seksuāli transmisīvās slimības; traumatoloģija;
- akūtās un subakūtās rehabilitācijas pakalpojumi personām, kurām šī pakalpojumu atlikšana var radīt invalidizācijas risku vai darbaspēju zaudēšanu, tai skaitā bērniem, kuriem rehabilitācijas pakalpojumu atlikšana saistīta ar ievērojamu funkcionēšanas traucējumu pasliktināšanos.
Ja ārstniecības iestāde lems par izmaiņām plānveida pakalpojumos stacionāros, katram pacientam individuāli tas tiks paziņots. Vienlaikus šie pacienti nezaudēs savu rindu, un, atjaunojot konkrēto pakalpojumu sniegšanu, tos saņems prioritāri. Ja cilvēks, piemēram, kopā ar ģimenes ārstu izlemj, ka kāds pakalpojums šobrīd nav nepieciešams, svarīgi ir atcelt pierakstu ārstniecības iestādē.
Katru dienu Veselības ministrija kopā ar citām atbildīgajām iestādēm vērtē esošo situāciju ārstniecības iestādēs, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju.
Lai saņemtu precīzāku informāciju par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, aicinām sazināties ar Nacionālo veselības dienestu pa telefonu 80001234.