Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras biedri – pārtikas ražotāji – otrdien, 8. oktobrī, tika iepazīstināti ar Rīcības plāna projektu, kura mērķis ir samazināt liekā svara un aptaukošanās izplatību Latvijā laika posmā no 2025. līdz 2029. gadam. Šī plāna mērķis ir veidot visaptverošu pieeju, lai uzlabotu sabiedrības veselību, veicinot veselīgus uztura un dzīvesveida paradumus.
Veselības ministrijas Veselības veicināšanas un atkarību profilakses nodaļas vecākā eksperte Maija Ceruka, uzrunājot kameras Pārtikas komiteju, uzsvēra starpsektoru sadarbības nozīmīgumu: Liekā svara un aptaukošanās problēmu risināšanā galvenā nozīme ir efektīvai sadarbībai starp dažādām nozarēm un speciālistiem – veselības nozarē strādājošajiem, pašvaldībām, izglītības iestādēm, nevalstiskajām organizācijām, darba devējiem, pārtikas ražotājiem un ēdināšanas uzņēmumiem, kā arī fizisko aktivitāšu pakalpojumu sniedzējiem.”
Latvijas uzņēmējiem ir vajadzīgi veseli iedzīvotāji, kas ir darbspējīgi, sociāli un ekonomiski aktīvi, veicina sabiedrības attīstību un labklājību. Jebkurai sistēmai - pašregulējošai, kopregulējošai, ar likumu noteiktai vai kombinētai - jābūt samērīgai un balstītai uz pierādījumiem. LTRK atzinīgi vērtē Plānā paredzēto līdzdalību un apliecina gatavību sniegt ieguldījumu tā īstenošanā. Aicinām Veselības ministriju uz savstarpēja un uz sadarbību vērsta dialoga turpināšanu, lai sasniegtu Plānā paredzētos mērķus, nekaitējot uzņēmumu konkurētspējai vietējā un starptautiskos tirgos,” uzsvēra LTRK Pārtikas komitejas priekšsēdētājs Vladlens Kovaļevs.
Viens no Plānā ietvertajiem pasākumiem paredz izvērtēt uzturvērtības marķēšanas shēmu, kas būtu draudzīga patērētājiem un palīdzētu viņiem izvēlēties veselīgākus produktus. Šī iniciatīva papildinās likumdošanas pasākumus, kas vērsti uz to, lai motivētu iedzīvotājus veidot veselīga uztura paradumus. Papildus tiks organizēti pasākumi ar mērķi uzlabot sabiedrības izpratni par pārtikas marķējumu un tajā sniegto informāciju.
Veselības ministrija arī līdz šim ir sadarbojusies ar pārtikas ražotājiem. 2022. gadā tika noslēgts Sadarbības memorands par pārtikas produktu sastāva uzlabošanu ar Latvijas Pārtikas uzņēmumu federāciju un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru, un tam jau pievienojušies 12 Latvijas uzņēmumi. Šī iniciatīva paredz samazināt cukura, sāls un piesātināto tauku daudzumu dažādās pārtikas produktu grupās, piemēram, graudaugu produktos, gaļas izstrādājumos, piena produktos, kā arī augļu, dārzeņu un saldētajos produktos, saldumos un dzērienos. Šāda pieeja palīdz veidot veselīgāku pārtikas piedāvājumu un samazina ar uzturu saistītos veselības riskus. Veselības ministrija aicina pievienoties arī citus uzņēmējus, uzsverot, ka atsevišķi uzņēmēji cukura, sāls un piesātināto tauku daudzumu ir samazinājuši pat vairāk par plānoto, tādējādi produkti kļuvuši veselīgāki patērētājiem.
Saskaņā ar jaunākajiem datiem, 59,4% Latvijas iedzīvotāju cieš no liekā svara vai aptaukošanās, kas ir vairāk nekā Eiropas Savienībā vidēji (53%). Liekās ķermeņa masas izplatība Latvijā turpina pieaugt, kas norāda uz nepieciešamību pēc intensīvākiem un efektīvākiem preventīviem un atbalsta pasākumiem. Plānā iekļautie pasākumi aptver visus profilakses līmeņus – no preventīvajiem pasākumiem, kas novērš liekā svara attīstību, līdz agrīnai diagnostikai un ārstēšanas iespējām.
Par Plāna projektu aizvadīta sabiedriskā apspriede un tiek apkopoti saņemtie priekšlikumi, pirms tā tālākas virzīšanas valdībā.