Informācija presei
jaunie

Lai piesaistītu ārstniecības personas darbam valsts sektorā, īpaši slimnīcās, un veicinātu paaudžu nomaiņu ģimenes ārstu praksēs, no Eiropas Savienības fondiem mediķiem būs pieejamas kompensācijas – kopumā 6,9 miljoni eiro.

Otrdien, 23.jūlijā, Ministru kabinets apstiprināja grozījumus noteikumos*, lai no 23. augusta varētu sākt pieņemt pieteikumus no ārstniecības personām. Informācija par pieteikšanās kārtību, nosacījumiem, kā arī kontaktinformācija būs pieejama projekta mājas lapā talakizglitiba.lv.

Kompensāciju mērķis ir piesaistīt gan jaunos ārstus brīvajām darba vietām valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai, gan tos, kas šobrīd nestrādā profesijā vai strādā ārpus Latvijas. Lai pretendētu uz vienreizēju finanšu atbalstu, ārstniecības personām būs jāatbilst vairākiem nosacījumiem, un, saņemot kompensāciju, valsts sektorā jānostrādā noteikts laika posms – 3 gadi.

Līdz 2029. gada beigām (vai līdz pieejamā finansējuma apguvei) kopumā plānots valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai piesaistīt vairāk nekā 450 speciālistus. Rezultātā tiks uzlabota pieejamība speciālistiem, jo īpaši atbalstāmajās veselības nozares jomās un profesijās, kā arī nodrošināta ārstniecības personu paaudžu nomaiņa.

Uz vienreizēju kompensāciju varēs pretendēt ārstniecības personas, kuras nav strādājušas šo MK noteikumu spēkā stāšanās dienā - 2023. gada 23. augustā.

Vienreizējā kompensācija būs deviņu mēnešalgu apmērā (no ~ 7 tūkstoši līdz ~16 tūkstoši eiro atkarībā no specialitātes), atbilstoši ārstniecības personas amata kvalifikācijas kategorijai noteiktajai zemākajai algai saskaņā ar spēkā esošajiem MK noteikumiem. Uz šo kompensāciju gan nevarēs pretendēt, ja finansiāls atbalsts par darbu valsts sektorā saņemts jau iepriekšējā ES fondu plānošanas periodā.

Tāpat finansiāls atbalsts paredzēts ģimenes ārstam, kurš nodod praksi jaunajam ģimenes ārstam. Tā būs vienreizēja kompensācija trīs mēnešalgu apmērā – kopā 5 439 eiro. Kompensācija domāta kā motivācija par zināšanu un savas pieredzes nodošanu jaunajam speciālistam. Ģimenes ārsts, kurš pārņems praksi, var būt gan rezidentūrā esošs, kurš pēc pārņemšanas procesa noslēgs līgumu ar Nacionālo veselības dienestu, gan jau sertificēts ģimenes ārsts – ar spēkā esošu līgumu par primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu un apmaksu ar dienestu vai sertificēts ģimenes ārsts, kurš strādā bez sava pacientu saraksta.

Jau ziņots, ka iepriekšējā plānošanas periodā, sekmīgi īstenojot Eiropas Savienības fondu projektus par ārstniecības personu piesaisti, valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sektorā gan reģionos, gan Rīgā kopā izdevies piesaistīt 2170 ārstniecības personas,. Trūkstošie speciālisti piesaistīti slimnīcām, ģimenes ārstu praksēm, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam un vēl citām ārstniecības iestādēm. Tajā skaitā vairāki desmiti pensijas vecuma ģimenes ārstu nodevuši savu praksi jaunajiem ārstiem.

 

*Grozījumi MK 2023. gada 15. augusta noteikumos Nr. 460 "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.1.2. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem veselības aprūpes, veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, uzlabojot veselības aprūpes sistēmu efektivitāti un izturētspēju" 4.1.2.5. pasākuma "Piesaistīt un noturēt ārstniecības personas darbam valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sektorā, īpaši stacionāros" īstenošanas noteikumi”