Veselības ministrija otrdien, 11. jūnijā, sabiedrību iepazīstināja ar jauno cenu veidošanas modeli recepšu zālēm, kas izstrādāts ar mērķi uzlabot zāļu pieejamību pacientiem un samazināt iedzīvotāju izdevumus par medikamentiem. Gan Pasaules Veselības organizācijas (PVO), gan Latvijas kompetento iestāžu pētījumu dati un ziņojumi liecina, ka šobrīd Latvijā noteikto lieltirgotavu un aptieku uzcenojuma dēļ ir dārgākās zāles Baltijas valstīs un iedzīvotāju tiešie jeb personīgie izdevumi par medikamentiem visaugstākie.
2024. gada 16.janvārī valdība apstiprināja pasākumu kopumu un rīcības virzienus, lai uzlabotu zāļu finansiālo pieejamību iedzīvotājiem. Kompleksā pieeja sagatavota kā “ceļa karte”: zāļu cenas veidošanas jomā, zāļu cenu kompensācijas jomā, zāļu vienlīdzīgas pieejamības un informācijas jomā, farmaceitiskās aprūpes stiprināšanas jomā. Pasākumu rezultātā iedzīvotāju izdevumiem par zālēm būtu jāsamazinās par 15 – 20%. Veselības ministrs Hosams Abu Meri otrdien preses konferencē norādīja uz ilgstošām konsultācijām un diskusijām ar visām iesaistītās pusēm šo izmaiņu sagatavošanā, tajā skaitā konsultācijām ar Igaunijas un Lietuvas veselības ministriem un PVO ekspertiem.
Efektīvi medikamenti ir viens no mūsdienu veselības aprūpes stūrakmeņiem, jo tie nodrošina mērķtiecīgu, efektīvu un bieži vien dzīvību glābjošu ārstēšanu visdažādākajām veselības problēmām. To pareiza lietošana var ievērojami uzlabot cilvēku veselības rezultātus un vispārējo dzīves kvalitāti. Ir aprēķināts, ka katrs eiro, kas novirzīts medikamentiem, samazina veselības aprūpes izmaksas un dod ieguvumu ekonomikai 7 eiro apmērā. No katra iztērētā eiro vislielākajam ieguvējam jābūt pacientam neatkarīgi vai iegulda valsts, vai pats pacients. Tādēļ es jau stājoties ministra amatā uzsvēru, ka Latvijas iedzīvotāju izdevumi par medikamentiem ir nesamērīgi augstāki kā kaimiņvalstīs un šī situācija nedrīkst turpināties. Kopā ar Veselības ministrijas komandu vairākus mēnešus ar nozari dažādos formātos un ar dažādām iesaistītajām organizācijām esam centušies nodrošināt konstruktīvu dialogu. Šajā procesā es pārstāvu Latvijas iedzīvotāju un pacientu intereses. Zāļu pieejamības uzlabošanas pasākumu kopuma galvenais mērķis ir pacientiem pieejamas zāles, bet nozarei vienkāršs, caurspīdīgs un ilgtspējīgs medikamentu uzcenojuma modelis. Ieviešot jauno uzcenojuma modeli, zāļu cenas Latvijā būs līdzīgas pārējām Baltijas valstīm,” uzsver veselības ministrs Hosams Abu Meri.
Modelis izstrādāts nodrošinot solidāru visas apgādes ķēdes dalībnieku nosacījumu pārskatīšanu, kā arī valsts līdzdalību ar kopējo mērķi uzlabot recepšu medikamentu pieejamību iedzīvotājiem. Ražotāju zāļu cena nedrīkstēs pārsniegt cenu Lietuvā un Igaunijā, cena kompensācijas sistēmā jānodrošina arī aptiekā recepšu zālēm, kas ir ārpus kompensējamo zāļu saraksta. Tiks noteikts, ka ražotājs cenu izmaiņas varēs veikt tikai reizi 12 mēnešos.
Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) direktore Vladislava Marāne akcentēja inovatīvo medikamentu pieejamības nozīmi rezultātos balstītas veselības aprūpē: "Kopumā mērķis ir viens – lai pacientiem būtu vairāk pieejami jaunie medikamenti, jo farmācijas nozare attīstās ārkārtīgi strauji. Diemžēl Latvijas pacienti līdz šim ir bijuši neapskaužamā situācijā, salīdzinot ar citām valstīm. Esam gandarīti, ka tā ir ministrijas prioritāte, un ir veikti soļi, lai to risinātu. Diskusijās par jauno modeli no savas puses arī esam gājuši uz kompromisiem, bet ir jāstrādā kopā, lai mērķi par zāļu pieejamības uzlabošanu sasniegtu. Nākamais solis ir kompensācijas sistēmas tālāka attīstība, jo mūsu mērķim ir jābūt ES vidējā līmeņa sasniegšana, lai mūsu pacientiem būtu tādas ārstniecības iespējas, kā tas ir citur ES.”
Atbilstoši Konkurences padomes rekomendācijām VM piedāvājums paredz atteikties no proporcionālā uzcenojuma un noteikt fiksētu piemērojamo uzcenojumu lieltirgotavām. Savukārt aptiekām uzcenojums veidosies no divām daļām - uzcenojuma par medikamentu iepakojumu un maksas recepti.
Maksa par receptes apkalpošanu ir daļa no aptiekas ieņēmumiem, ko šobrīd pacients sedz ar neskaidro un pārmērīgo uzcenojumu, un kas tirgotājus stimulē vairāk pārdot dārgākas, nevis vienlīdz efektīvas, bet lētākas zāles. Jaunais modelis paredz, ka maksa par recepti solidāri tiktu apmaksāta no valsts un pacientu puses, veidojot daļu no aptiekas ienākumiem, akcentējot farmaceita lomu,” skaidro VM Farmācijas departamenta vadītāja Inese Kaupere.
Šo izmaiņu rezultātā aptiekas iegūs lielāku neatkarību no lieltirgotājiem – ienākumus veidojot no sniegtajiem pakalpojumiem, nevis izmantojot lieltirgotavas atlaides. Aptiekām laukos, kas pilda arī sociālo funkciju, noteikta augstāka pakalpojuma maksa līdzīgi kā tas ir ģimenes ārstiem, lai veicinātu pakalpojumu pieejamību. Maksa par farmaceita pakalpojumu aptiekām ļaus paplašināt pakalpojumu klāstu un attīstīties.
Latvijā šobrīd licencētas 80 zāļu lieltirgotavas, 10 lielākie vairumtirdzniecības uzņēmumi veido gandrīz 95% no kopējā Latvijas tirgū realizētā kopējā zāļu apgrozījuma, bet 5 lielākie – 87%. Farmācijas mazumtirdzniecības nozarē darbojas 284 uzņēmumi, piecas lielākās aptieku ķēdes veido 70% no kopējā aptieku apgrozījuma.
Tirgus koncentrācijas negatīvās sekas ir jauno farmaceitu izvēle nestrādāt aptiekās, kas ir risks jauno speciālistu piesaistē, akcentēja RSU Farmācijas fakultātes prodekāne Baiba Mauriņa. "Farmaceits ir atslēgas cilvēks pacientu līdzestības uzlabošanā. Tāpēc man ir liels prieks, ka farmaceita loma tiek stiprināta, un īpaši jaunajiem speciālistiem tiek dots signāls, ka tiek novērtēts viņu ikdienas darbs aptiekās un viņš ir gaidīts aptiekā. Tas ir labs signāls jaunajiem speciālistiem, savukārt pacientiem tas sniegs labāku farmaceitisko aprūpi,” viņa uzsvēra preses konferences laikā.
PVO eksperti atzīst, ka jaunais uzcenojuma modelis izstrādāts, ņemot vērā PVO vadlīnijas un Eiropas reģionālā biroja 2021. gadā Veselības ministrijai iesniegtā “Ceļvedis zāļu pieejamības uzlabošanai Latvijā” rekomendācijas. Attiecībā uz tiešo līdzmaksājumu samazināšanu par medikamentiem atzinīgi tiek vērtēta arī zāļu kompensācijas palielināšanu no 50% uz 75%, aicinot turpināt palielināt valsts finansējumu kompensējamajām zālēm un iekļaut tajā vēl vairāk izmaksu ziņā efektīvus medikamentus, lai samazinātu pacientu finansiālās grūtības iegādāties nepieciešamās zāles. Eksperti rekomendē arī apsvērt iespēju noteikt ikgadējos ierobežojumus jeb griestus iedzīvotāju līdzmaksājumiem par zālēm un paplašināt neaizsargāto iedzīvotāju grupu atbrīvojumus. Pēc PVO atzinuma, ļoti svarīgi būs uzraudzīt un novērtēt jaunā regulējuma ietekmi uz zāļu cenām un to pieejamību visā farmācijas piegādes un izplatīšanas ķēdē un vajadzības gadījumā regulējumu pielāgot.
Šodien prezentētais zāļu uzcenojuma modelis tiek nodots sabiedriskajai apspriešanai, kuras laikā iespējams sabiedrības pārstāvjiem un nozarei sniegt savus priekšlikumus un atzinumus līdz 26.jūnijam.