Medicīniskās maskas, kuras līdz šim ir iegādājusies Latvija, var izmantot mediķi un tās ir domātas ārstniecības iestādēm, 20. aprīlī, preses konferencē uzsvēra atbildīgie dienesti un slimnīcu pārstāvji.
Stāstot par līdz šim veiktajiem individuālo aizsardzības līdzekļu iepirkumiem, Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktors Edgars Labsvīrs norādīja, ka pārmetums, ka iepirktās maskas nebūtu izmantojamas ārstniecībā, nav pamatots. No šobrīd piegādātajām medicīniskajām maskām 2 miljoni ir otrā tipa maskas un 6 miljoni - pirmā tipa maskas. Pirmā tipa maskas nav domātas lietošanai ķirurģisko operāciju laikā, taču tās ir izmantojamas ārstniecības iestādes darbā citos profilos un lietojot pacientiem. (sīkāk par iepirkumu procedūru un masku atbilstību var lasīt E. Labsvīra sagatavotajā informācijā, kura publicēta NVD mājas lapā).
Kā preses konferencē uzsvēra Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis, masku lietošana medicīnā ir viens no būtiskākajiem aizsardzības elementiem pašreizējos apstākļos. Maskas galvenokārt nepieciešamas, lai cilvēks, kurš, iespējams, ir inficējies, nespētu ar šķaudīšanu vai klepošanu infekciju izplatīt tālāk. Līdz ar to šobrīd maksas jālieto visiem medicīnas darbiniekiem, kuri ir saskarsmē ar citiem un nav iespējams ievērot 2 metru distanci. Tāpat šīs maskas ir ieteicamas pacientiem, kuri kontaktējas ar medicīnas darbiniekiem. Tās domātas nevis, lai aizsargātu sevi, bet lai nepakļautu riskam otru personu.
Runājot konkrētāk par situāciju Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā, U. Dumpis norādīja, ka dienā tiek izmantoti vairāki tūkstoši masku tieši šī iemesla dēļ - nevis operācijās, bet lai radītu papildu barjeru starp pacientu un personālu, kā arī starp pašiem darbiniekiem. “Šo masku kvalitāte pilnībā atbilst nepieciešamībai radīt barjeru. Esam šīs maskas pārbaudījuši, un nav pamata uzskatīt, ka šīs konkrētās maskas, kas ir pieejamas slimnīcā, nevarētu lietot mūsu apstākļos - kā papildu barjeru, nevis kā ķirurģiskās maskas operāciju zālēs,” uzsvēra galvenais infektologs.
Arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs norādīja, ka medicīniskās maskas tiek lietotas dažādiem mērķiem, un slimnīca nodala darbu, kas saistīts ar COVID-19 pozitīviem pacientiem no ikdienas darba, kas turpinās. “Strādājot ar COVID-19 pozitīviem pacientiem un aizdomu gadījumos, tiek lietoti pavisam citi individuālie aizsardzības līdzekļi, tai skaitā respiratori FFP2, FFP3 vai tā saucamās sejas pusmaskas ar atbilstošiem P3 klases filtriem, pilns aizsargtērps. Savukārt mūsu kopējai drošībai šīs pirmās klases sejas maskas ir ļoti noderīgas ikdienas lietošanai publiskā telpā. Šīs maskas būs ļoti vajadzīgas paplašinot ambulatoro pakalpojumu klāstu, un ikdienā tās tiks lietotas ļoti plaši un droši vien - diezgan ilgstoši,” norādīja A. Višņakovs.