Vācijas vēstniece

Veselības ministrs Hosams Abu Meri otrdien, 14. janvārī, iepazīšanās vizītē tikās ar jauno Vācijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijā Gudrunu Maslohu, lai pārrunātu turpmāku Latvijas un Vācijas sadarbības stiprināšanu veselības jomā. Tikšanās laikā tika īpaši uzsvērtas iespējas, kas veicinātu vēl plašāku starpvalstu sadarbību un pieredzes apmaiņu biotehnoloģiju, pētniecības, izglītības un digitalizācijas jomā.

Vācijas un Latvijas sadarbības ietvaros nozīmīgs notikums bija Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) filiāles atklāšana Elbas slimnīcā Štādē (EKS). Gan Štādē, gan citās Rietumeiropas klīnikās RSU studenti iziet sestā studiju gada praksi jau daudzus gadus, tomēr RSU filiāles statuss nozīmēs ne tikai prakses vietu, bet, sākot ar 4. studiju gadu, pilnu studiju kursu, kas ir būtisks solis abu valstu izglītības un zinātniskās sadarbības stiprināšanā.

Vizītes laikā pērn H. Abu Meri apmeklēja "Life Science Nord" – medicīnas tehnoloģiju, biotehnoloģijas un farmācijas reģionālo tīklu Hamburgas un Šlēsvigas-Holšteinas reģionā. Diskusijās tika izceltas sadarbības iespējas starp Latvijas un Vācijas uzņēmumiem, īpaši uzsverot biomedicīnas un medicīnas tehnoloģiju nozīmi. Ministrs norādīja, ka šis ir viens no stratēģiski svarīgākajiem nākotnes virzieniem, kur Latvijai ir konkurētspējas priekšrocības un iespējas piesaistīt partnerus un investīcijas. Tikšanās ar Hamburgas veselības senatori Melāniju Šlotshaueri iezīmēja vēl vienu svarīgu prioritāti – veselības datu digitalizāciju un IT risinājumus veselības aprūpes efektivitātes uzlabošanai, kas atvieglotu veselības datu apriti un uzlabotu pacientu aprūpi. Plānots, ka šogad notiks senatores atbildes vizīte Latvijā.

Ministrs tikšanās laikā otrdien atbildēja uz vēstnieces jautājumiem par aktualitātēm veselības nozarē un uzsāktajiem uzlabojumiem veselības sektorā, uzsverot pieredzes apmaiņas nozīmību.

Vācija ir viena no Latvijas veselības tūrisma prioritārajām valstīm, un 2023. gadā Latvijas ārstniecības iestādes apkalpoja vairāk nekā 1000 Vācijas pacientu, nodrošinot gandrīz 500 000 eiro ieņēmumus, tādējādi Vācija ieņem 4. vietu pēc ieņēmumiem, kas ir ievērojams pieaugums salīdzinot ar gadu iepriekš. Turklāt RSU medicīnas un zobārstniecības programmās šobrīd studē 639 studenti no Vācijas, kas ir otra lielākā ārvalstu studentu grupa universitātē.

Latvija no Vācijas Covid-19 pandēmijas laikā saņēma nepieciešamo atbalstu, tostarp medicīnas aprīkojumu, kas atviegloja Latvijas slimnīcu darbu krīzes apstākļos.