Trīs Baltijas valstu – Latvijas, Lietuvas un Igaunijas veselības nozares speciālisti atgriezušies no mācību vizītes Ukrainā, kur uzturējās no 2. līdz 6. septembrim, iepazinās ar veselības aprūpes organizēšanu un veselības aprūpes sistēmas pielāgošanu kara apstākļiem, kā arī starptautiskās un humānās palīdzības koordinēšanu.
Nozares speciālisti tikās ar Ukrainas veselības ministru Viktoru Liaško, kurš kopā ar Ukrainas atbildīgajām amatpersonām sniedza informāciju par pašreizējām prioritātēm, stratēģiju un Ukrainas medicīnas veselības sistēmas struktūru, īpaši primāras veselības aprūpes un neatliekamās medicīniskas palīdzības nozīmi, mentālas veselības aprūpi, kā arī apgādes izaicinājumiem. Par darbību kara apstākļos pieredzē dalījās Ukrainas Sabiedrības veselības centrs, Ukrainas Nacionālais veselības dienests, Ukrainas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un katastrofu medicīnas centrs un citas organizācijas. Ukrainas puse informēja par sadarbību ar Pasaules Veselības organizāciju, kas sniedz stratēģiskus norādījumus, tehnisko atbalstu un koordināciju, kā reaģēt uz sabiedrības veselības vajadzībām. Zāļu un asinskrājumu nodrošinājums bija viens no būtiskajiem jautājumiem, tāpēc Ukrainas Valsts Zāļu un zāļu kontroles dienests, Zāļu ekspertīzes centrs un Medicīnas iepirkumu dienests, Ukrainas asins dienests stāstīja par zāļu un asins komponentu un krājuma nodrošinājumu, medikamentu krājuma veidošanu un piegādēm. Pasaules Veselības organizācijas birojs Ukrainā sniedza papildu ieskatu savā darbībā un atbalstā valstij, kur notiek karš.
Baltijas valstu pārstāvji Čerņihivas reģiona vizītes laikā, uz kuru nosūtītas daudzas palīdzības kravas no Latvijas, apmeklēja militārajām vajadzībām aprīkoto slimnīcu. Slimnīcas pārstāvji un vietējā pašvaldība stāstīja un dalījās pieredzē par cilvēkresursu nodrošinājumu, kas it ļoti aktuāla problēma, kā arī apgādes, sadales un krājumu pārvaldību. Šobrīd Čerņihivas reģions atjaunojas pēc Krievijas uzbrukumiem un palīdz arī citiem reģioniem.
Ukrainu apmeklēja pārstāvji no Veselības ministrijas, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Zāļu valsts aģentūras, gūstot vērtīgas atziņas par veselības sistēmas darbību kara laikā. Jau ziņots, ka gatavības ārkārtas situācijām pilnveidošanai Veselības ministrijā turpinās darbs pie iekšējo un ārējo normatīvo aktu izvērtēšanas un aktualizēšanas attiecībā uz rīcību ārkārtas situācijās un valsts apdraudējuma gadījumā, tajā skaitā izveidots kritisko zāļu saraksts, iesniegti priekšlikumi drošības stiprināšanai veselības nozarē 2025. gada valsts budžeta veidošanas ietvaros.
Kopīga Baltijas valstu veselības nozares speciālistu mācību vizīte Ukrainā notiek, atsaucoties uz sarunām un vienošanos ar Ukrainas veselības ministru V. Liaško šā gada maijā Ženēvā ikgadējās Pasaules Veselības asamblejas laikā. Tajā skaitā Ukrainas pārstāvniecība Ženēvā sarīkoja augsta līmeņa pasākumu par Ukrainas veselības aprūpes sistēmu.