NVO

Lai uzlabotu Latvijas iedzīvotāju veselībpratību, īpaši bērniem, jauniešiem un viņu vecākiem, nevalstiskās organizācijas īstenos Eiropas Savienības fondu finansētus projektus, kas pievērsīsies aktuāliem veselībpratības jautājumiem – seksuālās un reproduktīvās veselības veicināšanai un atkarību mazināšanai un profilaksei. Pasākumi papildinās Veselības ministrijas īstenotos veselības veicināšanas pasākumus, kas vērsti uz iedzīvotāju paradumu maiņu.

Valdība otrdien, 7. janvārī, atbalstīja Ministru kabineta noteikumus par finansējuma piesaisti NVO projektiem* kopējam finansējumam sasniedzot 3 miljonus eiro, no kuriem 2,55 miljoni ir Eiropas Sociālā fonda Plus līdzekļi, bet 450 tūkstoši eiro – valsts budžeta līdzfinansējums. Projekti jāīsteno līdz 2029. gada beigām. Pasākumus plānots izvēlēties atklātā projektu atlasē un īstenot visos Latvijas plānošanas reģionos – Rīgā, Vidzemē, Zemgalē, Kurzemē un Latgalē. Tādējādi atkarību mazināšanas un profilakses pasākumu, kā arī seksuālās un reproduktīvās veselības veicināšanas pasākumu pārklājums tiks nodrošināts visā Latvijā.

Statistikas dati apliecina, ka atkarību izraisošo vielu lietošana Latvijā sākas agri. Pētījumi liecina, ka 16,8% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 64 gadiem vismaz reizi dzīvē ir pamēģinājuši narkotikas; 89% 15–16 gadus vecu skolēnu ir pamēģinājuši alkoholu, un 48% to darījuši līdz 13 gadu vecumam; E-cigarešu lietošanas izplatība skolēnu vidū pieaugusi līdz 14,2% (2022. gadā). Nepietiekama ir izpratne par seksuālo un reproduktīvo veselību, ko apliecina pētījuma dati, ka 50% vecāku runā ar saviem bērniem par šiem jautājumiem līdz bērnu 15 gadu vecumam; skolas sniegtā informācija par šīm tēmām tiek vērtēta kā pietiekama trešdaļas sabiedrības ieskatā; pirmajā dzimumaktā tikai puse iedzīvotāju izsargājas no grūtniecības, HIV vai seksuāli transmisīvajām slimībām.

Lai uzlabotu veselībpratību Latvijā, nevalstisko organizāciju iesaiste pasākumos būs būtiska, lai uzlabotu paradumus individuālā, ģimenes un sabiedrības līmenī. NVO ar šiem pasākumiem papildinās nacionālā līmeņa veselības veicināšanas programmas. Plānots, ka pasākumi palīdzēs mazināt atkarības un veicināt izpratni par seksuālo un reproduktīvo veselību, kā arī uzlabos piekļuvi veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem. Tas sekmēs savlaicīgu slimību riska faktoru identificēšanu, iedzīvotāju darbspēju saglabāšanu un veselīga mūža ilguma pagarināšanu.

Kopējais Eiropas ieguldījumu mērķis ir stiprināt Latvijas sabiedrības veselību ilgtermiņā, uzlabot veselībpratību, zināšanas un prasmes pielietot to ikdienas paradumos, sākot ar jaunāko paaudzi.

*Ministru kabineta noteikumi “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.1.2. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem veselības aprūpes, veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, uzlabojot veselības aprūpes sistēmu efektivitāti un izturētspēju" 4.1.2.8. pasākuma “Nevalstisko organizāciju iesaiste veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumu īstenošanā” īstenošanas noteikumi”