Ceturtdien, 15. augustā, veselības ministrs Hosams Abu Meri iepazīšanās vizītē tikās ar Uzbekistānas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijā Timuru Rahmanovu, ar kuru pārrunāja tendences veselības tūrismā, Latviju kā veselības tūristu galamērķi un iespējamo starpvalstu sadarbību nākotnē.
Hosams Abu Meri sarunā akcentēja, ka veselības nozare mērķtiecīgi strādā pie tā, lai attīstītu veselības tūrismu, tajā skaitā ārstniecības iestādes ievieš starptautiskus kvalitātes sertifikācijas procesus attiecībā uz pacientu apkalpošanas kvalitāti. Latvija cer būtiski palielināt gan ārvalstu klātienes veselības tūristu skaitu, gan ārstniecību iestāžu ikgadējos ieņēmumus. Veselības ministrs sarunas uzsvēra, ka arī medicīnas izglītība un pētniecība ir virziens, ar ko Latvija izceļas citu Eiropas valstu vidū, jo augstskolas piedāvā konkurētspējīgas medicīnas studiju programmas ārvalstniekiem, kas plaši integrētas klīniskajā praksē un medicīnas zinātnes iestādēs Latvijā.
Salīdzinot ar gadu iepriekš, veselības tūristu skaits no Uzbekistānas ir ievērojami palielinājies, un 2023. gadā Latvijas ārstniecības iestādes sniedza veselības aprūpes pakalpojumus klātienē jau 630 pacientiem, bet kopējie ieņēmumi no Uzbekistānas klātienes un attālinātajiem pacientiem ārstniecības iestādēm pērn sasniedza 42,56 tūkstošus eiro. Savukārt Rīgas Stradiņa universitātē šobrīd studē Uzbekistānas pilsoņi studiju programmās “Medicīna” un “Zobārstniecība”. Uzbekistānas vēstnieks pauda vēmi attīstīt sadarbību arī veselības nozares profesionāļu pieredzes apmaiņā un farmācijas jomā.
Jau ziņots, ka Veselības ministrija ir sagatavojusi rīcības plānu veselības aprūpes pakalpojumu eksporta jeb veselības tūrisma attīstībai 2024.-2027.gadam, turpmāko gadu laikā plānojot palielināt ārstniecību iestāžu ikgadējos ieņēmumus no veselības tūristiem līdz 15 miljoniem eiro, kā arī palielināt ārvalstu klātienes veselības tūristu skaitu par 20%. Pērn plānveida veselības aprūpes pakalpojumus ārzemju pacientiem sniedza 116 ārstniecības iestādes. Kopējais medicīnas tūristu skaits bija 27 758 pacienti, kuri par medicīnas pakalpojumiem iztērēja 9,6 milj. eiro.
Veselības tūrists ir fiziska persona, kura ceļo ārpus savas pastāvīgās dzīvesvietas valsts un kura saņem medicīnas pakalpojumus Latvijā, kas netiek segti no valsts budžeta līdzekļiem. Dati liecina, ka Latviju klātienē apmeklējušie ārvalstu pacienti lielākoties izmanto dārgas ārstnieciskās manipulācijas ar paaugstinātu sarežģītības pakāpi – tai skaitā it īpaši bariatrijas operācijas, neauglības ārstēšanu un medicīnisko apaugļošanu, kā arī plastisko ķirurģiju.
Veselības tūrisma attīstības ieceres un Latvijas ārstniecības iestāžu iespējas veselības ministrs akcentējis arī tikšanās reizēs ar citu valstu pārstāvjiem.