Informācija presei
Zāles

Trešdien, 15.janvārī, Veselības ministrijā norisinājās diskusija ar pacientu organizāciju un universitātes slimnīcu pārstāvjiem par individuālās zāļu kompensācijas sistēmas pilnveidošanu, paplašinot valsts sniegto atbalstu pacientiem, kuriem esošā regulējuma ietvaros finansējums individuālās kompensācijas ietvaros nodrošināts nepilnā apmērā vai atteikts.

Situācijās, kad ārstu konsīlijs nozīmējis zāles, bet slimības diagnoze nav kompensējamo zāļu sarakstā vai arī diagnoze ir iekļauta, bet sarakstā nav nozīmētās zāles, Nacionālais veselības dienests (NVD) izskata iespēju pacientam kompensēt zāļu izdevumus individuālā kārtā. Individuālās kompensācijas apmērs noteikts balstoties uz NVD gaidīšanas rindā esošo izvērtēto izmaksu efektīvo medikamentu vidējām viena pacienta  gada izmaksām. No pagājušā gada 1.oktobra individuālā zāļu kompensācija vienam pacientam 12 mēnešu periodā ir palielināta līdz 30 000 eiro, kas ir maksimālā summa, ko NVD var paredzēt pacientam.

Tikšanās laikā tika diskutēts par iespēju veidot komisiju, kas atsevišķos gadījumos varētu lemt par papildu finansējuma piešķiršanu pacientiem nepieciešamo zāļu apmaksai, par kritērijiem lēmumu pieņemšanai, iespējamo komisijas dalībnieku sastāvu un darba organizāciju.

Gan pacientu, gan universitātes slimnīcu pārstāvji bija vienisprātis, ka pozitīvi vērtējams fakts par papildu finansējuma piešķiršanu kompensējamo medikamentu nodrošinājumam, tajā skaitā individuālajām kompensācijām. Vienlaikus 1 miljons eiro, ko papildus varētu novirzīt kompensācijām individuālos gadījumos, ir ļoti ierobežots finansējums, ņemot vērā jauno terapiju izmaksas. Tādēļ rūpīgi jāvērtē labākais risinājums finansējuma mērķtiecīgai izmantošanai jau esošās sistēmas ietvaros, vai veidojot kādu papildu mehānismu – komisiju līdzšinējai sistēmai.

Tikšanās laikā tika akcentēts lēmumu pieņemšanas ātrums par labu finansējuma piešķiršanai zāļu apmaksai pēc ārstu konsīlija lēmuma. NVD lēmumu par individuālās kompensācijas piešķiršanu pieņem mēneša laikā no iesnieguma saņemšanas, vienlaikus ir diagnozes, kur nepieciešams medikamentu lietošanu uzsākt pēc iespējas ātrāk. Vienlaikus palika atvērta diskusija par kritērijiem, kādos gadījumos būtu iespējams vērsties pie komisijas par zāļu apmaksu, piemēram: ja NVD ir piešķīris individuālo zāļu kompensāciju, bet zāļu izmaksas ievērojami pārsniedz tās apmēru; NVD ir atteicis individuālo kompensāciju; NVD vēl nav lēmis par individuālās zāļu kompensācijas piešķiršanu u.c.

Būtisks jautājumu loks, ko tikšanās laikā diskutēja bija par komisijas sastāvu un tās atbildību, par lēmumu pieņemšanas procesu un iespējamu lēmumu pārsūdzību.

Diskusijas noslēgumā dalībnieki bija vienisprātis par nepieciešamību šodien apspriestos jautājumus izrunāt plašākā lokā, pēc tam vienojoties par turpmāko rīcību.