Rudens ir respiratoro vīrusu laiks - gan gripas, gan citu vīrusu sezona, un tajā skaitā arī Covid-19 -, tāpēc Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina ievērot vispārējos profilakses pasākumus, lai mazinātu riskus saslimt ar šīm infekcijām.
SPKC uzrauga situāciju ar infekcijas slimību izplatību. Šobrīd tiek novērots mērens elpceļu slimību, tostarp Covid-19 saslimstības pieaugums. Tomēr epidemiologu novērtējumā šobrīd Latvijā epidemioloģiskā situācija ar Covid-19 ir labvēlīga un inficēšanās riski ir relatīvi zemi. Par to liecina gan SARS-CoV-2 vīrusa koncentrācijas notekūdeņos monitoringa rezultāti, gan salīdzinoši neliels Covid-19 pacientu skaits stacionāros.
Jaunais Covid-19 omikrona paveids "Eris" Latvijā ir parādījies vēlāk, nekā citās valstīs un lēnām izplatās valsts teritorijā, tas vērojams notekūdeņu monitoringa datos. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra dati rāda, ka "Eris" izplatība ES valstīs sasniedz vidēji 60%, taču nav pierādījumu, ka šis paveids izraisītu smagāku slimības gaitu par iepriekšējiem omikrona paveidiem.
Tradicionāli oktobra sākumā SPKC uzsāks gripas, Covid-19 u.c. augšējo elpceļu monitoringu, kuru rezultātus publicēs reizi nedēļā. Pašreizējie dati par cirkulējošiem SARS-CoV-2 vīrusa variantiem neliecina, ka būtu nepieciešami kādi specifiski epidemioloģiskās drošības pasākumi. Nepieciešamību atgriezties pie papildu aizsardzības un profilakses pasākumiem, ieskaitot aizsargmasku lietošanu, pārsvarā noteiks situācija stacionāros.
Speciālisti atgādina, ka viens no efektīvākajiem profilakses pasākumiem pret gripu un Covid-19 ir vakcinācija. Tradicionāli vakcinācijas kampaņa pret sezonālo gripu un Covid-19 tiks uzsākta oktobra otrajā pusē. Covid-19 vakcīnas Latvijā ir pieejamas jau šobrīd, savukārt gripas vakcīnas būs oktobrī. Šobrīd netiek rekomendēta pilnīgi visas sabiedrības vakcinācija pret Covid-19, bet lielākais akcents tiek likts tieši uz riska grupām: senioriem vecumā no 65 gadiem, cilvēkiem ar hroniskām slimībām, sociālās aprūpes centru iemītniekiem un personālu, veselības aprūpes speciālistiem, cilvēkiem ar novājinātu imunitāti un viņu kontaktpersonām, grūtniecēm.
SPKC speciālisti atgādina, ka augšējo elpceļu infekciju vīrusi galvenokārt izplatās ar sīkiem pilieniem, kas rodas inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī ar rokām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem. Vislielākais inficēšanās risks pastāv, atrodoties vienā telpā ar slimu cilvēku, kurš šķauda vai klepo, kā arī pieskaroties dažādiem priekšmetiem, kuriem pirms tam pieskāries slimais cilvēks. Īpaši bieži tas notiek sabiedriskās vietās vai sabiedriskā transportā, piemērām, satverot atbalsta stieņus vai sēdekļu rokturus sabiedriskajā transportā, durvju rokturus, kāpņu margas, grozu un ratiņu rokturus veikalos, ūdens krānus, rotaļlietas bērnudārzos u.tml.
Lai mazinātu riskus sev un apkārtējiem inficēties ar augšējo elpceļu infekcijām, SPKC speciālisti rekomendē vēdināt telpas un mitrināt iekštelpu gaisu, bieži uzkopt telpas, izmantojot sadzīvē lietojamos mazgāšanas līdzekļus. Ļoti būtiski ir rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā, sevišķi slimošanas laikā, jo vīrusi un baktērijas intensīvi izplatās arī ar rokām. Gadījumos, kad parādās saslimšanas pazīmes, nepieciešams izvairīties no došanās sabiedrībā – jāpaliek mājās un jākonsultējas ar ārstu.
Plašāk ar profilakses pasākumiem aicinām iepazīties SPKC mājaslapā.