Veselības ministrs Hosams Abu Meri trešdien, 17. aprīlī, tikās ar Polijas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijā Moniku Mihališinu, lai pārrunātu starpvalstu sadarbības jautājumus veselības jomā un valstu pieredzi veselības aprūpes sistēmas stiprināšanā un uzlabojumu veikšanā.
Veselības ministrs un vēstniece atzina, ka veselības aprūpes jomā būtiski pieaugs vajadzība pēc pakalpojumiem gados veciem cilvēkiem, kas nozīmē aprūpes pakalpojumu attīstīšanu pacienta dzīvesvietā un hronisku pacientu aprūpi stacionāros. Polijā viena no veselības aprūpes prioritātēm ir pacienti ar hroniskām saslimšanām, demenci, un veselības politikas veidotājiem arvien vairāk būs jārēķinās ar sabiedrības novecošanos kopumā.
Ministrs stāstīja par Latvijā sekmīgi īstenoto paliatīvās aprūpes pilotprojektu Dienvidkurzemē par ES fondu līdzekļiem un no 2024. gada uzsākto pakalpojumu jau visā Latvijas teritorijā par valsts budžeta finansējumu. Paliatīvā aprūpe pacienta dzīvesvietā ieviesta, ņemot vērā gan pacienta un tuvinieku vēlmes un vajadzības. Tie ir pacienti, kuri vairs nav radikāli ārstējami un šādas aprūpes mērķis ir novērst vai mazināt slimības radītās ciešanas un sniegt atbalstu ģimenei. Aprūpi nodrošina mobila mediķu un sociālo darbinieku komanda un tā ietver gan veselības, gan sociālo komponenti, tādējādi pakalpojums tiek nodrošināts koordinētā un integrētā veidā. Pakalpojumu visā Latvijas teritorijā nodrošina vairāki pakalpojuma sniedzēji.
Tikšanās laikā tika pārrunāta arī profilakses loma veselības aprūpes sistēmā, īpaši skrīninga un agrīnas intervences pieejamība pacientiem, kā arī ģimenes plānošanas, t.sk. neauglības ārstēšanas un medicīniskās apaugļošanas jomā.
Veselības ministrs ar Polijas vēstnieci vienojās jau tuvākajā laikā organizēt tikšanos ekspertu un speciālistu līmenī, lai pārrunātu un apmainītos ar pieredzi un labās prakses piemēriem veselības pakalpojumu ieviešanā.
Tāpat kā Latvijā arī Polijā problēma ir e-cigarešu izplatība, īpaši jaunu cilvēku vidū. Latvijā pieņemti grozījumi tabakas likumā, kas paredz no 2025.gada 1.janvāra noteikt aizliegumu smēķēt, iegādāties tabakas izstrādājumus, kā arī tas pārdot personām, kas ir jaunākas par 20 gadiem. Arī aromatizētāji tiks aizliegti no 2025.gada 1.janvāra - tas ir, būs aizliegts laist tirgū elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus, izņemot tādus, kas rada tabakas smaržu vai garšu.
Amatpersonas pārrunāja sniegto atbalstu Ukrainai un veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu tiem ukraiņiem, kas pēc pilna mēroga Krievijas uzsāktā kara patvērušies citās valstīs. Ukraiņiem ir pieejami tie paši veselības aprūpes pakalpojumi, kas Latvijas iedzīvotājiem. Tāpat Latvija nodrošina ārstēšanu un rehabilitāciju ievainotajiem Ukrainas karavīriem. Latvijas ārstniecības iestādēs strādā ukraiņu mediķi.