Informācija presei
Tikšanās ar Ukrainas vēstnieku Latvijā

Veselības ministre Līga Meņģelsone 8. jūnijā tikās ar Ukrainas vēstnieku Latvijā Anatoliju Kucevolu, lai pārrunātu humānās palīdzības turpināšanu un ievainoto Ukrainas karavīru ārstēšanu un rehabilitāciju Latvijā.

Veselības ministre apliecināja Latvijas stingro atbalstu Ukrainai, par ko amatpersonas runā arī starptautiskajās organizācijās. Ministre uzsvēra, ka latviešu ārsti dara visu iespējamo ievainoto karavīru labā, ne tikai lai izglābtu dzīvības, bet lai saglabātu viņu dzīves kvalitāti. Ukrainas vēstnieks piebilda, ka svarīga ir arī cilvēku mentālā veselība, īpaši bērniem. Viņš informēja par iniciatīvām, kas tiek pārrunātas ar Latvijas pusi ukraiņu bērnu labā, tajā skaitā skolās. Anatolijs Kucevols aktualizēja arī jautājumu par Ukrainas virzību uz Eiropas Savienību un Latvijas speciālistu iespējamo atbalstu nepieciešamajām pārmaiņām veselības nozarē.

Izmantojot ES Civilās aizsardzības mehānismu, Latvija regulāri gatavo nosūtīšanai uz Ukrainu medicīnas aprīkojumu, piemēram, infūzijas sūkņus, plaušu ventilatorus, pacientu monitorus u.c. ierīces. Ukraina šobrīd ir izrādījusi vēlmi saņemt neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnas un šobrīd tiek precizēts iespējamais daudzums un veiktas auto tehniskās pārbaudes. Pēc vēstnieka uzsvērtā, nepieciešamas īpaši aprīkotas automašīnas, kas būtu lietojamas kara apstākļos.

Jau ziņojām, ka 2023. gada februārī Latviju apmeklēja Ukrainas parlamenta delegācija Ukrainas parlamenta priekšsēdētāja vietnieces Olenas Kondratjukas vadībā, kurai bija tikšanās arī ar veselības ministri: Veselības ministre apliecina nozares atbalsta sniegšanu Ukrainai | Veselības ministrija (vm.gov.lv).

Latvija turpina sniegt palīdzību Ukrainai dažādos veidos. Atgādinām, ka visi Ukrainas iedzīvotāji, kuri ierodas vai uzturas Latvijā, var saņemt visus valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus tādā pašā apjomā, kādā tie tiek nodrošināti pārējiem Latvijas iedzīvotājiem. Līdz šim ārstniecības iestādēs vērsušies 3878 Ukrainas iedzīvotāji.

Kopš kara sākuma Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā ārstējušās 12 Ukrainas militārpersonas, RAKUS, P. Stradiņa slimnīcā un “Vaivaros”  ārstējušās 90 Ukrainas militārpersonas. Tāpat ar Latvijas valdības atbalstu izveidota programma karadarbības rezultātā cietušo Ukrainas militārpersonu medicīniskajai rehabilitācijai, ko īsteno Ārlietu ministrija sadarbībā ar partneriem Ukrainā, un projekta ietvaros medicīnisko rehabilitāciju “Vaivaros” saņēmis 61 pacients.

Nacionālajam rehabilitācijas centram „Vaivari” ir piešķirts finansējums, lai ar Ukrainas speciālistiem dalītos pieredzē un sadarbības aicinājumam atsaukušās četras Ukrainas ārstniecības iestādes. Ukrainai plānots arī nodot materiālus un instrumentus protēžu un ortožu izgatavošanai. 

Šobrīd Latvijā ir nodarbināti 169 mediķi no Ukrainas, kuri raduši patvērumu Latvijā.

FOTOGALERIJA no tikšanās ar vēstnieku