Gadījumos, kad pacientam nepieciešama pavadošās personas uzturēšanās diennakts stacionārā, tas ir jānodrošina. Kā skaidro Veselības ministrija, tāpat pavadošajai personai obligāti nodrošināma gultasvieta, un tas ir Nacionālā veselības dienesta apmaksāts pakalpojums noteiktās situācijās.
Skaidrojums un atgādinājums slimnīcām izplatīts pēc gadījuma Dobeles un apkārtnes slimnīcā, kad pie pacienta ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem līdzās vēlējās palikt pavadošā persona.
Šodien esmu nosūtījis visām slimnīcām atgādinājumu, ka šādiem pacientiem ir tiesības būt kopā ar savu pavadošo personu un viņiem ir jānodrošina atsevišķa gultas vieta. Izsaku nožēlu puiša mammai par situāciju Dobeles slimnīcā un pateicos par ziņošanu un nesamierināšanos ar netaisnīgo situāciju,” komentējiis veselības ministrs Daniels Pavļuts.
Ministrija skaidro, ka Nacionālais veselības dienests ārstniecības iestādēm apmaksā pavadošās personas atrašanos pie pacienta, kuram ir mobilitātes traucējumi, vai gadījumos, kad pavadošajai personai nepieciešams apgūt sevišķas pacienta kopšanas iemaņas, kā arī par pavadošās personas atrašanos pie bērna diennakts stacionārā šādos gadījumos:
- bērns ir vecumā līdz septiņiem gadiem;
- lietotā procedūra izraisa psihoemocionālu stresu vai ir potenciāli sāpīga;
- nepieciešams ievērot gultas režīmu un līdzestība to nenodrošina;
- nepieciešama orāla vai parenterāla rehidrācija, parenterāla barošana vai ilgstoša parenterāla zāļu ievade;
- apgrūtināta vai neiespējama komunikācija bez pavadošās personas klātbūtnes;
- atrašanās diennakts stacionārā izraisa psihoemocionālus traucējumus, kas var negatīvi ietekmēt veselības aprūpes kvalitāti, bērna vai ārstniecības personu drošību.
Veselības ministrija ir aicinājusi Veselības inspekcijai uzraudzīt pacientu un viņu pavadošo personu tiesību ievērošanu ārstniecības iestādēs.
Par šo gadījumu slimnīcā iepriekš vēstīja mediji, tāpēc Veselības ministrija aktualizējusi stacionāriem informāciju un kārtību par pavadošo personu uzturēšanos pacientam līdzās slimnīcā.