Šodien, 30.augustā, Ministru kabineta sēdē tika izskatīts Veselības ministrijas sagatavotais informatīvais ziņojums par perorāli lietojamo speciālo pārtiku* un tās nodrošinājumu pacientiem ambulatori.
Šobrīd perorāli lietojamā speciālā pārtika tiek nodrošināta pacientiem, ārstējoties stacionārajās ārstniecības iestādēs, bet pacientiem, izrakstoties no stacionāra, šī pārtiku ir jāiegādājas pašiem pēc ārstējošā ārsta rekomendācijām par pilnu samaksu, kas mēnesī svārstās no pāris desmitiem eiro līdz pat vairākiem simtiem eiro. Atbalstot priekšlikumu no valsts budžeta līdzekļiem kompensēt speciālās pārtikas produktu apmaksu pacientiem ar noteiktām diagnozēm, 2023.gadā un turpmāk katru gadu būtu nepieciešami 2,4 miljoni eiro, kas būtu paredzēti gan specializētās pārtikas iegādei, gan laboratoriskajiem un ambulatorajiem izmeklējumiem. Nepieciešamais finansējums ir pieprasīts Veselības ministrijas sagatavotajā nākamā gada budžeta prioritāšu sarakstā, vienlaikus par finansējuma apstiprināšanu lems likumprojekta „Par valsts budžetu 2023.gadam” un likumprojekta „Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025.gadam” sagatavošanas procesā kopā ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu prioritārajiem pasākumiem, ievērojot valsts budžeta finansiālās iespējas.
Veselības ministrija saskata iespēju jautājumu risināt un papildu finansējuma piešķiršanas gadījumā iekļaut perorāli lietojamo speciālo pārtiku Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) enterālās un parenterālās barošanas pakalpojuma programmā. Pacientam izrakstoties no stacionāra vai pēc ambulatorās dinamiskās novērošanas, vai dienas stacionāra ārstēšanas etapa, ārstējošais ārsts (onkologs ķīmijterapeits, ķirurgs, u.c.), pasūtītu pacientam nepieciešamos speciālās pārtikas produktus, kuri, saskaņojot ar RAKUS enterālās un parenterālās barošanas komandu, tiktu piegādāti pacientam.
Plānots, ka perorāli lietojamo speciālo pārtiku gada laikā būtu nepieciešams kompensēt no valsts budžeta līdzekļiem apmēram 620 pacientiem (570 pieaugušajiem, 50 bērniem) vidēji trīs mēnešus. Speciālā pārtika būtu nepieciešama pacientiem ar onkoloģiskām slimībām vai citām slimībām, kuras izraisa malnutrīciju, kā rezultātā pacientam ir traucēta metabolā stāvokļa stabilitāte un pacients nespēj uzņemt pietiekami daudz uzturvielu ar parasto uzturu, tāpat arī pacientiem ar rīšanas traucējumiem, kam nepieciešama pārtikas biezināšana pilnvērtīgai pārtikas uzņemšanai vai pacienti pēc enterālās barošanas pārtraukšanas.
*Perorāli lietojamā speciālā pārtika ir īpašiem medicīniskiem nolūkiem paredzēta pārtika, kura ir īpaši apstrādāta vai izgatavota un ārsta uzraudzībā lietojama pārtika pacientu, tostarp zīdaiņu, uztura režīmam; tā ir paredzēta kā vienīgā vai papildu pārtika ne tikai pacientiem ar ierobežotu, vājinātu vai traucētu organisma vielmaiņu, spēju uzņemt, sagremot, uzsūkt vai izdalīt parasto pārtiku vai to sastāvā esošas noteiktas uzturvielas vai metabolītus, bet arī pacientiem ar citām medicīniski noteiktām uztura vajadzībām, kuru uztura režīmu nevar izstrādāt, tikai pārveidojot parasto uzturu. Parasti perorāli lietojamu speciālo pārtiku nozīmē kā uztura piedevu pulvera vai šķidrā veidā, ko pacienti pievieno uzturam vai lieto kopā ar uzturu. Tā tiek nozīmēta pacientiem, kas veselības traucējumu dēļ nespēj uzņemt pietiekami daudz uzturvielu ar parasto uzturu, bet kuriem ir saglabāta rīšanas funkcija un kuņģa zarnu trakta darbība.