Jūnijā un jūlijā vairākās Latvijas pilsētās notika Starptautiskajai bērnu aizsardzības dienai veltītas sporta spēles bērniem. Kopumā notika 12 Veselības ministrijas rīkoti pasākumi, pulcējot gandrīz 2000 dalībnieku.
Pirmās spēles notika 4. un 5. jūnijā Rīgā, tālāk ceļojot uz Jūrmalu, Jelgavu, Ventspili, Jēkabpili, Valmieru, Liepāju, Cēsīm, Salacgrīvu, Rēzekni un Daugavpili. Visvairāk apmeklētais bija atklāšanas pasākums Rīgā, K.Barona ielas Centra sporta kvartālā, kurā piedalījās 250 dažāda vecuma bērnu. Liela atsaucība bija arī Jūrmalā, Liepājā, Jēkabpilī, Daugavpilī un Rēzeknē.
Katrās spēlēs piedalījās vairāki desmiti aktīvu bērnu un sporta entuziastu. Aktivitātes tika piemeklētas dažādām interesēm un vecuma grupām, piemēram, atmiņas spēles, balansa dēļa, labirinta skrējiena, priekšmetu galda un citu aktivitāšu sarežģītība tika pielāgota tam, lai to var pildīt gan sešgadnieks, gan 12 gadus vecs bērns. Ļoti populārs bija galda hokejs, “flipper” galda spēle un zvanu koridors, ļaujot pārbaudīt savu veiklību un reakcijas ātrumu,” skaidro Inta Bula-Biteniece, viena no spēļu vadītājām un sporta pedagoģijas doktore sporta zinātnē.
Viņas pārraudzībā bija arī vecāku stūrītis, kur pieaugušie varēja konsultēties par fiziskās slodzes jautājumiem bērnu ikdienā, iepazīt vingrinājumus kustību koordinācijai un uzzināt padomus traumatisma profilaksei ikdienā. Sporta spēļu laikā ģimenes varēja iepazīt arī mobilo darbnīcu “Bērnam droša māja”, kas praktiski demonstrē traumu riskus mājas vidē.
Spēles visiem apmeklētājiem bija bez maksas, un to mērķauditorija bija bērni un jaunieši vecumā no 6 līdz 18 gadiem, taču piedalījās arī jaunāki bērni, kuriem bija iespēja izmēģināt spēkus vecumam pielāgotās aktivitātēs. Tika piedāvātas 14 dažādas aktivitātes, kurās spēļu vadītāji izglītoja un praktiski pievērsa uzmanību traumatisma nozīmei, cēloņiem un riskiem. Inta Bula-Biteniece papildina: Katrai spēļu aktivitātei tika piesaistīts kāds no biežākajiem traumatisma veidiem, piemēram, uz “priekšmetu galda” tika izvietoti dažādi priekšmeti, ar kuriem bērni visbiežāk aizrijas – mazas baterijas, magnēti, spēļu klucīši un rotaļlietu detaļas. Bērnu uzdevums bija atcerēties pēc iespējas vairāk priekšmetu un pēc tam tos nosaukt. Caur spēles prizmu ar bērniem un vecākiem tika runāts, kādēļ priekšmeti ir bīstami un kā būtu jārīkojas aizrīšanās gadījumā.”
Ja bērns veiksmīgi izpildīja vismaz astoņas aktivitātes, saņēma medaļu, pateicības rakstu un veselīgu našķi – musli batoniņu. Mēs gan novērojām, ka lielākajai daļai bērnu bija interese apmeklēt un izpildīt visus sporta spēļu uzdevumus. Un reizēm pat vairākkārt, jo bija jautri pavadīt laiku ar draugiem, brāļiem vai māsām, iesaistot arī vecākus. Mūsuprāt, šīs spēles ļāva kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku, un izglītoties – atsaukt atmiņā zināmus, bet, iespējams, piemirstus soļus, lai traumas novērstu, pirms tās notiek,” priecājas I. Bula-Biteniece.
Sporta spēles tika rīkotas sadarbībā ar vairākiem partneriem – Sarkano Krustu, Rīgas pašvaldības policiju, Valsts policiju, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu –, kuri skaidroja par uzvedību un drošību satiksmē, ugunsdrošību un ar to saistītiem riskiem, kā arī izsniedza dažādus informatīvos materiālus. Kampaņas “Pārvērt pārdrošību par drošību!” ietvaros sporta spēles tiks turpinātas arī 2023. gada vasarā, savukārt šogad vēl iespējams apmeklēt mobilo darbnīcu “Bērnam droša māja” – 27. augustā Bauskā, 28. augustā Valkā, 3. septembrī Ādažos, 11. septembrī Rīgā, Hanzas peronā. Ar precīzākiem darba laikiem un turpmākajām darbnīcas pieturvietām var iepazīties Veselības ministrijas informācijas kanālos.
Kampaņas “Pārvērt pārdrošību par drošību!” mērķis ir izglītot un informēt dažāda vecuma bērnus, viņu vecākus un citus pieaugušos par drošību, biežāko traumu veidiem katrā vecumposmā, traumu gūšanas apstākļiem un profilakses pasākumiem, lai samazinātu bērnu traumatismu Latvijā.
Visi kampaņas informatīvie materiāli pieejami Veselības ministrijas tīmekļvietnē www.esparveselibu.lv un Bērnu slimnīcas tīmekļvietnē www.bkus.lv. Kampaņas aktualitātes tiks atspoguļotas arī sociālajos tīklos:
https://www.facebook.com/VeselibasMinistrija
https://www.facebook.com/bernuslimnica
Kampaņa tapusi pēc Veselības ministrijas, Bērnu slimnīcas un Slimību profilakses un kontroles centra iniciatīvas un tiek īstenota Eiropas Sociālā fonda projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (identifikācijas Nr. 9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.