Veselības ministrija vērš uzmanību, ka kopš šā gada jūnija ir paplašinājies ārstniecības iestāžu skaits, kas nodrošina agrīnās intervences pakalpojumus bērniem ar autiskā spektra traucējumiem (AST) un nākotnē plānots pakalpojumu sniedzēju tīklu paplašināt vēl vairāk.
Agrīnās intervences pakalpojums ir balstīts uz nefarmakoloģisko pieeju. Tas ir agrīnu pasākumu kopums, kas tiek nodrošināts, kad ir aizdomas par AST vai AST ir tikko diagnosticēts. Valsts apmaksāta agrīnā intervence ir pieejama bērniem līdz 6 gadu vecumam.
Agrīnās intervences programma bērniem ar AST palīdz bērniem iegūt pamatprasmes, kuras viņi parasti apgūst pirmajos dzīves gados (fiziskās prasmes, domāšanas prasme, komunikācijas prasmes, sociālās prasmes, emocionālās prasmes). Agrīnās intervences ietvaros bērniem tiek nodrošināts multiprofesionāls pakalpojums, kas sevī ietver: lietišķās uzvedības analīzi jeb ABA, kognitīvi biheiviorālo terapiju (KBT), ergoterapiju, audiologopēdiju, fizioterapiju, mūzikas terapiju, kā arī uztura speciālista, psihologa, speciālā pedagoga un ārsta konsultācijas. Katram bērnam programma tiek izstrādāta individuāla un sniegta atbilstoši bērna vajadzībām.
No šā gada jūnija agrīnās intervences pakalpojumus nodrošina šādas ārstniecības iestādes Latvijā:
(informācija uz 21. jūniju)
- Bērnu klīniskā universitātes slimnīca
- Talsu veselības centrs
- RSU ambulance
- Slimnīca “Ģintermuiža”
- Daugavpils psihoneiroloģiskā slimnīca
- Rīgas veselības centrs
Veselības ministrija vērš uzmanību, ka AST raksturīgo simptomu atklāšanai šādās ārstniecības iestādēs Latvijā ir pieejams valsts apmaksāts ADOS tests:
(informācija uz 21. jūniju)
- Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā
- Daugavpils psihoneiroloģiskajā slimnīcā
- Slimnīcā “Ģintermuiža”
- Ilzes Embrikas ārsta praksē
- Ludzas medicīnas centrā
- Ogres rajona slimnīcā
- Piejūras slimnīcā
- Strenču psihoneiroloģiskajā slimnīcā
- Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži”
Abi augstāk minētie veselības aprūpes pakalpojumi ir valsts apmaksāti un to saņemšanai nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums.
Vēršam uzmanību, ka aktuālā informācija par ārstniecības iestādēm, kas nodrošina agrīnās intervences pakalpojumus pieejama Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē, skatīt par diagnostiku un ārstēšanu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem vai aizdomām par to.
(dati par pakalpojumu sniedzējiem uz 2023. gada 21. jūniju)