Noslēgusies Veselības ministrijas īstenotā veselības izglītības programma “Man ir tīri zobi!”. Tās laikā pirmsskolas un sākumskolas bērniem notika izglītojošas nodarbības par mutes dobuma un zobu veselību un to saistību ar veselīga uztura paradumiem.
Izglītojošo nodarbību mērķis bija veicināt pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērnu mutes un zobu veselību, skaidrojot uztura paradumu ietekmi uz mutes dobuma un zobu veselību, informējot par zobiem veselīgu un neveselīgu uzturu, motivējot bērnus pareizi un regulāri tīrīt zobus, kā arī īstenojot citus mutes dobuma un zobu veselību veicinošus pamatprincipus.
Zobu veselība ir svarīgs veselības rādītājs, kas atklāj arī cilvēka organisma kopējo veselības stāvokli. Bieži tiek runāts par veselīgu pārtiku, aktīvu un veselīgu dzīvesveidu, taču Latvijā 12 gadu veciem bērniem vidēji 3-4 zobi jau ir bojāti. Zināms progress ir, jo pirms 20 gadiem šā vecuma bērniem bojāti bija vidēji 6 zobi, tomēr situācija kopumā joprojām nav iepriecinoša.
Sabiedrībā ir izplatīts mīts, ka bērns pats pietiekami labi tīra zobus.
Rīgas Stradiņa universitātes Zobu terapijas un mutes veselības katedras asociētā profesore Egita Senakola akcentē: “Kaut arī no paša sākuma bērni jāradina patstāvīgi tīrīt zobus, tik un tā vecākiem tie ir jāpārtīra, jo bērni vēl nemāk paši tos iztīrīt pietiekami kvalitatīvi”. Profesore min, ka vecākiem jāpiedalās uzraudzītajā zobu tīrīšanā, līdz bērns sasniedz 8-10 gadu vecumu, bet atsevišķos gadījumos pat ilgāk. Tāpat jāpievērš uzmanība tam, lai bērna rīcībā ir zobu pasta, kas satur fluorīdus (1000-1500 ppm – atbilstoši bērna vecumam).
Aktualizējot bērnu zobu un mutes veselības veicināšanu, līdz šim Veselības ministrijas īstenotajā programmā ir apmācīti ne tikai pirmsskolas un sākumskolas pirmo klašu bērni, bet arī 650 pedagogi.
Ikdienas darbā ar bērniem aicinām izmantot mājaslapu www.tirizobi.lv, kas ir palīgs vecākiem un pedagogiem, lai sekmētu bērnu izpratni par mutes dobuma un zobu veselību.
“Programma pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem Latvijā par mutes un zobu veselības veicināšanu saistībā ar veselīga uztura paradumiem” tiek īstenota Eiropas Sociālā fonda projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (Id.Nr.9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.