Lai uzlabotu Latvijas iedzīvotāju, īpaši bērnu, jauniešu un viņu vecāku veselībpratības līmeni, uzsākta pieteikumu pieņemšana sabiedrisko organizāciju projektu konkursam*. Projekti tiks īstenoti par Eiropas Savienības fondu finansējumu un būs vērsti uz diviem sabiedrībai nozīmīgiem veselībpratības faktoriem – seksuālās un reproduktīvās veselības veicināšanu, kā arī atkarību profilaksi un mazināšanu.
Projektu pieteikumus sabiedriskās organizācijas var iesniegt līdz šā gada 13. maijam. Konkursa ietvaros realizētie pasākumi papildinās Veselības ministrijas veselības veicināšanas iniciatīvas un profilakses pasākumus, kas vērsti uz iedzīvotāju izglītības līmeni veselības jautājumos un ikdienas paradumu maiņu.
Veselības ministrijas 2023. gadā veiktais pētījums par Latvijas iedzīvotāju seksuālās un reproduktīvās veselības ietekmējošiem faktoriem atklāj satraucošus rādītājus. Puse iedzīvotāju ar bērniem, kas jaunāko par 15 gadiem, pārrunā jautājumus par seksuālo un reproduktīvo veselību saistītus jautājumus, tikai trešdaļa uzskata, ka skolā sniegtā informācija ir pietiekama. Turklāt zināšanas par kontracepcijas metodēm nav uzlabojušās un pirmā dzimumakta laikā no grūtniecības izsargājas tikai puse jauniešu.
Tikpat aktuāla problēma ir atkarību izraisošo vielu lietošana jauniešu vidū. Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 27% Latvijas skolēnu vecumā no 15-16 gadiem ir pamēģinājuši narkotikas, kas ir ievērojami augstāks rādītājs par Eiropas vidējo (17%). 48% Latvijas skolēnu alkoholiskos dzērienus sākuši lietot vai ir pamēģinājuši agrīnā vecumā, tas ir 13 gadu vecumā vai agrāk, bet e-cigarešu lietošana ir pieaugusi no 9,6% 2018. gadā līdz 14,2% 2022. gadā.
Nozares speciālisti secina, ka Latvijā trūkst pietiekami efektīvu un pierādījumos balstītu intervenču, kas novērstu šādu riskantu uzvedību. Projektu konkurss sniedz iespēju nevalstiskajām organizācijām izstrādāt un ieviest iniciatīvas, kas veicinās veselībpratību un stiprinās izpratni, zināšanas un prasmes par savu veselību gan bērniem un jauniešiem, gan viņu vecākiem un aizbildņiem.
Pieejamais ES fondu finansējums tiks novirzīts diviem galvenajiem mērķiem:
- seksuālās un reproduktīvās veselības izglītības uzlabošanai bērniem, jauniešiem un viņu vecākiem, lai mazinātu neplānoto grūtniecību, saslimstību ar HIV un citām STS;
- atkarību izraisošo vielu lietošanas un citu riska faktoru mazināšanai, piedāvājot vecumam atbilstošus profilakses pasākumus skolās un citās jauniešiem nozīmīgās vidēs.
Sabiedrisko organizāciju īstenotajiem pasākumiem tiks veikta regulāra efektivitātes novērtēšana, un projektu noslēgumā tiks izstrādāti secinājumi un ieteikumi turpmākajai politikai. Pasākumi būs jāīsteno visos reģionos ieskaitot Rīgu, Vidzemi, Zemgali, Kurzemi un Latgali. Kopējais pieejamais finansējums konkursa ietvaros ir 3 000 000 eiro, no kuriem Eiropas Sociālā fonda Plus finansējums – 2 550 000 eiro un valsts budžeta līdzfinansējums – 450 000 eiro.
Plašāka informācija NVO par konkursu un pieteikšanās nosacījumiem pieejama Veselības ministrijas mājaslapā: 4.1.2.8. Nevalstisko organizāciju iesaiste veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumu īstenošanā | Veselības ministrija
*Ministru kabineta 2025. gada 7. janvāra noteikumi Nr. 22 “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.1.2. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem veselības aprūpes, veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, uzlabojot veselības aprūpes sistēmu efektivitāti un izturētspēju" 4.1.2.8. pasākuma "Nevalstisko organizāciju iesaiste veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumu īstenošanā" īstenošanas noteikumi”