Hosams Abu Meri, Valts Ābols, Šveices vēstnieks Latvijā

Šodien, 2. oktobrī, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) 125 gadu jubilejas konferencē svinīgi atklāta Šveices-Latvijas sadarbības programma “Bērnu vēža aprūpes attīstība Latvijā”. Ieguldot aptuveni deviņus miljonus eiro, turpmāko piecu gadu laikā mērķis ir uzlabot bērnu ar vēzi ārstēšanas rezultātus un dzīves kvalitāti, ieviešot uz pacientu centrētu un multidisciplināru pieeju visā aprūpes procesā.

Onkoloģisko pacientu ārstniecība ir viena no sabiedrības veselības prioritātēm Latvijā. Ik gadu pirmreizēju ļaundabīga audzēja diagnozi nosaka 50 - 60 bērniem un pusaudžiem un vidēji ik gadu 10 bērnu un pusaudžu nāves cēlonis ir ļaundabīgais audzējs, pēdējo piecu gadu periodā tie ir bijuši 3–11 bērni gadā.

Šobrīd Veselības ministrija, strādājot pie veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plāna onkoloģijas jomā 2025.-2027.gadam, būtisku lomu pievērš bērnu un pusaudžu onkoloģijai, uzsverot precīzas diagnostikas nozīmi, personalizētas ārstniecības nepieciešamību, starptautisko vadlīniju ievērošanu un citus aspektus. Šveices-Latvijas sadarbības programma, ko īstenos BKUS sadarbībā ar Veselības ministriju, ir viens no instrumentiem, lai ieviestu efektīvus uzlabojumus bērnu onkoloģijas jomā.

“Ikviens bērns ir pelnījis iespēju izaugt veselīgā vidē un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Diemžēl viens no lielākajiem ļaunumiem – onkoloģiskas saslimšanas arī mūsu bērniem sagādā gan fiziskas, gan emocionālas ciešanas un apdraud dzīvību. Esam apņēmušies īpaši domāt par bērnu onkoloģijas aprūpi, lai katram Latvijas bērnam būtu iespēja uzvarēt šo cīņu. Mūsu pienākums ir nodrošināt maksimāli labāko iespējamo aprūpi – no profilakses,  diagnostikas līdz atveseļošanās atbalstam. Bērnu klīniskā universitātes slimnīca veic ļoti nozīmīgu darbu, rūpējoties par mazajiem pacientiem, un papildu investīcijas bērnu onkoloģijā ļaus mums nodrošināt vēl augstāka līmeņa bērnu aprūpi. Esmu gandarīts un pateicīgs par sadarbības iespējām ar Šveices vadošajām slimnīcām un profesionāļiem. Šī programma būs nozīmīgs ieguldījums mūsu veselības aprūpes ilgtermiņa attīstībā un nodrošinās labākus ārstēšanas rezultātus ne tikai bērniem, bet arī kopējai sabiedrības veselībai nākotnē,” uzsver veselības ministrs Hosams Abu Meri.

Hosams Abu Meri

Programmas “Bērnu vēža aprūpes attīstība Latvijā” ieviešanai paredzēts finansējums 8,8 miljoni Šveices franku jeb indikatīvi 9,3 miljoni eiro (Šveices finansējums 7,9 miljoni un Latvijas valsts budžeta finansējums 1,4 miljoni eiro). Plānots izveidot ilgtermiņa atbalsta un uzraudzības sistēmu, kas balstīsies uz pierādījumiem un palīdzēs mērīt, uzraudzīt un pilnveidot ārstēšanas rezultātus. Tiks izveidotas klīnisko pētījumu komandas un nodrošināta iesaistīšanās starptautiskajos pediatriskās onkoloģijas ārstēšanas protokolos un pētījumos. Projekts uzlabos multidisciplināras komandas darbu un audzēju konsīliju efektivitāti, kā arī stiprinās veselības aprūpes speciālistu kapacitāti, nodrošinot apmācības un pieredzes apmaiņu ar starptautiskām slimnīcām. Plānota arī starptautiskā sadarbība ar Šveices vadošajām slimnīcām, lai attīstītu bērnu onkoloģijas un reto slimību diagnostikas spējas un kvalitāti. Projekta ietvaros tiks digitalizēta patoloģijas laboratorija, izveidota slimnīcas biobanka un genoma datu bāze, kā arī uzlabota pacientu pieredze.

Šveices Konfederācijas vēstnieks Latvijā, Lietuvā, Igaunijā Martēns Mišlē: "Šī unikālā programma vēl vairāk nostiprinās lieliskās divpusējās attiecības starp Šveici un Latviju, sadarbojoties Šveices un Latvijas slimnīcām. Programma atspoguļo mūsu kopīgo mērķi otrajā Šveices ieguldījumā atbalstīt ekonomisko un sociālo atšķirību mazināšanu Eiropas Savienībā un partneru valstīs. Bērni ir sabiedrības visneaizsargātākā daļa, un mēs esam lepni, ka ar šo iniciatīvu varēsim palīdzēt uzlabot viņu dzīves kvalitāti un nākotnes iespējas”.

Šveices vēstnieks

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols: "Kā vienīgā bērnu slimnīca Latvijā, mēs redzam tieši, cik svarīgi ir nodrošināt efektīvu un pieejamu aprūpi bērniem ar onkoloģiskām slimībām. Šī sadarbības programma sniegs praktiskus risinājumus — bērni saņems ātrāku un precīzāku diagnostiku, personalizētu ārstēšanu, kā arī ilgtermiņa atbalstu pēc izārstēšanās. Tas reāli uzlabos bērnu un viņu ģimeņu pieredzi – viņi jutīsies drošāk un saņems nepārtrauktu atbalstu visas ārstēšanās laikā un pēc tam. Šī nav tikai stratēģija vai plāns, tās ir konkrētas izmaiņas, kas radīs tiešu labumu bērniem un viņu ģimenēm."

Valts Ābols

Jau ziņots, ka Bērnu klīniskā universitātes slimnīca 2. oktobrī atzīmē 125 gadu jubileju, rīkojot konferenci, kurā speciālisti dalās zināšanās un pieredzē par bērnu veselības aprūpes jomā paveikto.

 

programmas logo
Šveices-Latvijas sadarbības programmas atklāšana