PAR JAUNAJĀM ZĀĻU CENĀM RECEPŠU MEDIKAMENTIEM

2025. gada 1. janvārī spēkā stāsies grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 803 “Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem“. To mērķis ir uzlabot recepšu medikamentu pieejamību iedzīvotājiem. 

Jautājumi un atbildes iedzīvotājiem un nozares komersantiem.

Jauni principi cenu veidošanai recepšu zālēm tiek ieviesti, lai samazinātu zāļu cenas, tajā skaitā uzcenojumus, un zāles padarītu pieejamākas pacientiem.

Jaunie zāļu cenu veidošanas principi paredz cenu samazināšanos dārgākajām recepšu zālēm 15–20% apmērā, savukārt lētākās recepšu zāles (kas maksā vidēji līdz 3 eiro) var kļūt dārgākas.

Līdz šim kompensējamo zāļu un citu recepšu zāļu cenas bija atšķirīgas -  nekompensējamās recepšu zāles bija dārgākas. Turpmāk pieļaujamie uzcenojumi būs fiksēti un vienādi.

Aptiekās turpmāk zāļu cena veidosies no fiksētas maksas par iepakojumu un maksas par receptes apkalpošanu. Jaunā maksa par receptes apkalpošanu (75 centi pacientam, pārējo daļu segs valsts) nebūs augstāka par līdzšinējo aptiekas uzcenojumu, ko pacients maksā jau šobrīd.

Zāļu saņemšanas kārtībā nekādu izmaiņu 2025. gada 1. janvārī nebūs. Recepšu medikamentus aptiekā varēs iegādāties tāpat kā līdz šim - līdzšinējā kārtībā.

Papildus zāļu cenai aptieka iekasēs maksu par  receptes apkalpošanu, pirmreizēji atprečojot recepti un izsniedzot zāles. Tā būs diferencēta: 1,50 eiro apmērā vai 2,50 eiro apmērā, ja aptieka vai aptiekas filiāle ir vienīgā  konkrētajā apdzīvotajā vietā.

Maksu par receptes apkalpošanu 75 centu apmērā maksās zāļu pircējs, savukārt atlikušo summu aptiekai segs Nacionālais veselības dienests no valsts budžeta līdzekļiem. Jaunā maksa par receptes apkalpošanu pacientam - 75 centi - nebūs augstāka par līdzšinējo aptiekas uzcenojumu, ko pacients maksā jau šobrīd.

Līdz ar receptes apkalpošanas maksas ieviešanu tiks sekmēta aptieku pakalpojumu attīstība un aptieku neatkarība. Farmaceitus ir plānots vairāk iesaistīt veselības aprūpes nodrošināšanā. Tāpēc aptiekās pakāpeniski ir plānots paplašināt un ieviest jaunus pakalpojumus.

Valsts pilnībā segs maksu par farmaceita pakalpojumu: par receptēm, kuras ir izrakstītas bērniem līdz 18 gadu vecumam, trūcīgām personām, patvēruma meklētājiem un Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteiktajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem.

Pārejas periods nav paredzēts. Ja recepte ir izrakstīta 2024.gadā, bet tiek atprečota 2025.gādā -  maksājums par receptes apkalpošanu tiks piemērots.

Plānots, ka Kompensējamo zāļu saraksts, kas stāsies spēkā no 2025. gada 1. janvāra, būs pieejams 2024. gada decembra sākumā. Pārējām recepšu zālēm, kas aptiekās iepirktas līdz 2024. gada 31. decembrim, no 2025. gada 1. janvāra iepirkuma cenai (lieltirgotavas cenai) tiks piemērots aptiekas uzcenojums, kas spēkā no 2025. gada 1. janvāra.

Nekompensējamo recepšu zāļu gadījumā aptiekas varēs realizēt līdz 2025. gadam iepirktos krājumus, no 2025. gada 1. janvāra iepirkuma (lieltirgotavas) cenai piemērojot aptiekas uzcenojumu, kas spēkā no 2025. gada 1. janvāra, tādēļ ir iespējama situācija, kurā viens un tas pats medikaments var būt pieejams aptiekā ar divām cenām (atkarībā no tā, vai medikaments iepirkts 2024. gadā vai 2025. gadā) – par ko lūdzam informēt aptiekas apmeklētāju. 

Ministru kabineta noteikumi Nr. 803 “Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem” neparedz maksu par receptes apkalpošanu aptieku sadalījumā maza vai liela aptieka. Noteikumu 17.5 punkts noteiks diferencētu maksu par farmaceita pakalpojumu atkarībā no tā, vai aptieka (aptiekas filiāle) ir vienīgā aptieka (aptiekas filiāle) konkrētajā apdzīvotajā vietā.

Tas, vai aptieka (aptiekas filiāle) ir vienīgā konkrētajā apdzīvotajā vietā, tiks atzīmēts Zāļu valsts aģentūras uzturētajā aptieku reģistrā. Informāciju ZVA pusē plānots atjaunot līdz ar aktuālām notikušām izmaiņām (piemēram, jaunas aptiekas licences izsniegšana vai esošās anulēšana). Informācija no ZVA regulāri tiks nodota Nacionālajam veselības dienestam, kas to tālāk integrēs savā sistēmā.

Plānots, ka farmaceitam, ielogojoties E-veselības sistēmā ar savu lietotāja identifikatoru, būs norāde, vai konkrētā aptieka ir vienīgā konkrētajā apdzīvotajā vietā. Atkarībā no šīs atzīmes receptes atprečošanas brīdī tiks veikts aprēķins.

Vadības informācijas sistēmā (recepšu apmaksas sistēmā) tiks izveidots atsevišķs rēķina veids “Maksa par farmaceita pakalpojumu par elektroniskām receptēm un elektronizētām papīra receptēm”. Lai saņemtu maksu par receptes apkalpošanu, aptiekā papīra recepte obligāti būs jāelektronizē, t.i., receptes dati būs jāievada Vadības informācijas sistēmā. Pēc receptes elektronizēšanas tās nonāks Vadības informācijas sistēmā apmaksai.

Recepšu atprečošana pa daļām ir iespējama tikai nekompensējamām zālēm. Atbalsta maksājums aptiekai tiks aprēķināts receptes pirmreizējās atprečošanas laikā pēc receptes ievadīšanas/ielādes Vadības informācijas sistēmā.

Daļēji atprečojot papīra recepti, farmaceits uz receptes veidlapas veic atzīmi par daļējo atprečošanu, respektīvi, atprečojot atlikušo receptes daudzumu, farmaceits redzēs, ka pirmreizējā atprečošana ir notikusi un otro reizi maksa par apkalpošanu nav jāpieprasa.

Ja tiks atprečota nekompensējamā elektroniskā recepte, tad, atverot recepti, farmaceitam ir pieejami iepriekšējie atprečošanas ziņojumi, līdz ar to būs redzams, ka apkalpošanas maksa jau ir tikusi piemērota. Plānots, ka sistēmā šis lauks aizpildīsies automātiski un pie atkārtotas atprečošanas sistēma nerēķinās otrreiz apkalpošanas maksu (automātiski aizpildīsies ar 0).

Veselības ministrija ir sagatavojusi un iesniegusi Finanšu ministrijai priekšlikumu grozījumiem Ministru kabineta 2013. gada 3. janvāra noteikumos Nr. 17 “Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai”, lai maksai par farmaceitisko pakalpojumu pievienotās vērtības nodoklis netiktu piemērots. Minētie grozījumi tiks saskaņoti ar nozaru ministrijām un iesniegti Ministru kabinetā. Plānotais spēkā stāšanās laiks ir 2025. gada 1. janvāris.

Aptiekā pagatavojamām zālēm netiek piemērota maksa par receptes apkalpošanu. Informējam, ka no 2025. gada 1. janvāra tiek palielinātas aptiekā izgatavoto zāļu cenu noteikšanai piemērojamās korekcijas summas.

Nereģistrēto zāļu, kas nav iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā, aptiekas cenas aprēķins noteikts Ministru kabineta noteikumu Nr. 803 “Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem” 13. punktā. Par nereģistrētām zālēm tiks piemērota maksa par receptes apkalpošanu, kas tiks iestrādāta e-receptē. Nereģistrētais medikaments tiks izrakstīts brīvā teksta laukā un, atprečojot recepti, jāizdara atzīme attiecīgajā laukā par nereģistrēto medikamentu.    

Medicīnisko ierīču cenu veidošanas princips, t.sk., noteikto uzcenojumu apmērs, netiek mainīts, tādēļ arī maksa par izrakstīto medicīnisko ierīču receptes apkalpošanu netiek piemērota.

Līdz šim 0,71 eiro bija pacienta līdzmaksājums par medicīnas ierīci I kompensācijas kategorijas ietvaros. No 2025. gada 1. janvāra pacients aptiekās neveiks līdzmaksājumu 0,71 eiro, šo maksājumu 0,71 eiro pacienta vietā maksās Nacionālais veselības dienests.  

Nacionālais veselības dienests plāno palaist testa vidi, par ko aptieku integratoriem tiks nosūtīta visa nepieciešamā informācija. 

 

 

Jā, receptes apkalpošanas maksa ir jāpiemēro arī gadījumos, ja recepšu zāles pērk ārzemnieki. 

Nē, netiks piemērota.