Attīstoties medicīnai kopumā un pilnveidojot ārstniecības procesu, mūsdienās būtiski ir veikt visaptverošu pacientu ārstēšanas un aprūpes infrastruktūras uzlabošanu.

Lai nodrošinātu vienu vadošo iestādi kādā no prioritārajām veselības aprūpes jomām, kas nodrošinātu sistēmisku ārstniecības procesu kvalitātes pārraudzību valstī, izstrādājot vienotus profilakses, diagnostikas, ārstēšanas un tās pēctecības principus, Ministru kabinets 2024. gada vasaras izskaņā apstiprināja Ministru kabineta noteikumus “Metodiskās vadības institūcijas noteikumi” (turpmāk – MK noteikumi).

Metodiskie centri* noteiktu jomu ietvaros (nevis vispārīgi), nodrošinās vienotu veselības aprūpes pakalpojumu vadību, vienotu pieeju veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanā, vienotu kvalitātes uzraudzību, speciālistu apmācību un sekmēs jaunu un progresīvu metožu ieviešanu. Tādējādi iedzīvotājiem tiks nodrošināta iespēja saņemt līdzvērtīgus pakalpojumus – gan satura, gan kvalitātes ziņā, neatkarīgi no to sniegšanas vietas, kā arī ārstēšanas process tiks organizēts mērķtiecīgāk, mazinot nevajadzīgos izmeklējumus.

Būtiski ieguvumi paredzēti arī nozarē – veicinot līdzvērtīgu ārstniecības iestāžu konkurenci un skaidru infrastruktūras attīstību.

Sākotnējie metodiskās institūcijas uzdevumi būs datu uzkrāšana un analīze. Tam sekos kvalitātes sistēmas izveide un ieviešana. Metodiskās vadības institūcijas izvērtēs esošos pakalpojumus, to nodrošināšanas kārtību un sniegs priekšlikumus ārstniecības iestādēm, Nacionālajam veselības dienestam, Slimību profilakses un kontroles centram un Veselības ministrijai, tai skaitā attiecībā uz nepieciešamajām izmaiņām normatīvajos aktos, lai pilnveidotu veselības aprūpes sistēmu un valsts apmaksātos pakalpojumus.

Veselības ministrija saskaņā ar minēto MK noteikumu prasībām ir izvērtējusi pretendentu pieteikumus metodiskās vadības institūcijas statusam un lēmusi tos piešķirt šādām iestādēm:

Metodiskās vadības institūciju izveide ir būtisks solis veselības aprūpes pakalpojumu standartizācijā visā Latvijā. To izveidi kā nozīmīgu soli Latvijas veselības aprūpes kvalitātes pilnveidē norādījuši arī starptautiskie partneri.

Arī citur Eiropā šādi metodiskās vadības jeb izcilības centri detalizētāk vērtē šaurāku veselības aprūpes virzienu, risina konkrētas problēmas nozarē - piemēram, Norvēģijā šādi centri darbojas kardioloģijā, mentālajā veselībā, atsevišķās onkoloģijas jomās un citās veselības aprūpes jomās. Tāpat šādas struktūras traumatoloģijā ir labi zināmas un sevi ir pierādījušas ar izmaksu efektivitāti un klīniskajiem sasniegumiem, it sevišķi teritorijās ar mazu iedzīvotāju skaitu un nevienmērīgu izvietojumu.

 

*Metodiskās vadības institūcija — iestāde vai tās struktūrvienība, kas izstrādā vienotus profilakses, diagnostikas, ārstēšanas un tās pēctecības principus attiecīgajā veselības aprūpes jomā, kā arī nodrošina sistēmisku ārstniecības procesu kvalitātes pārraudzību valstī, veicot ārstniecības iestāžu metodisko vadību attiecīgajā veselības aprūpes jomā (Ārstniecības likuma 1.panta 34. punkts)

jaunie
Veselības ministrs Hosams Abu Meri tikās ar Latvijas Neiroķirurgu biedrības pārstāvjiem Egilu Valeini un Kasparu Auslandu