Informācija presei
Rīgas dome
Foto: Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļa

Ceturtdien, 21. novembrī, notika Veselības aprūpes koordinācijas padomes sēde, kurā piedalījās veselības ministrs Hosams Abu Meri, Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis, pašvaldības Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs Juris Radzevičs, Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte, Veselības ministrijas valsts sekretāre Agnese Vaļuliene un citi ministrijas un pašvaldības pārstāvji.

Šīs tikšanās mērķis bija apstiprināt konkrētas darbības, lai integrēti risinātu sociālās un veselības aprūpes jomu pakalpojumus. Tas iekļauj arī sociālā darbinieka lomu veselības aprūpes komandā. Tādā veidā tiek rasti risinājumi tādām ilgstošām problēmām kā veselības aprūpes finansēšana sociālajos pakalpojumos, sociālo pakalpojumu uzlabošana veselības aprūpē, hronisko pacientu aprūpe, jauniešu atkarību jautājumiem un ģimenes veselības problēmām.

Ir acīmredzama ieinteresētība no Veselības ministrijas puses sociālo jautājumu risināšanā, kas izpaužas vairākos pilotprojektos, kā arī nodrošinot atbilstošu finansējumu. Uzskatu, ka mūsdienu sabiedrība prasa tieši integrētus pakalpojumus, nenodalot pakalpojumu resoriskās barjeras. Īpaši svarīgs ir skaidrs redzējums par situācijas risinājumu attiecībā uz bērniem ar atkarībām,” uzsver Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs Juris Radzevičs.

Veselības ministrija īstenos vairākus izmēģinājuma (pilotprojektus), kuros iesaistīsies Rīgas pašvaldība

  • Sadarbība un kopprakšu modeļa ieviešana ģimenes ārstu praksēs 2026. gadā, tādējādi radot optimālus apstākļus integrētās veselības aprūpes attīstībai, iesaistot sociālā darba speciālistu, lai pacientam varētu palīdzēt ātrāk un palīdzību un informāciju būtu iespējams saņemt vienuviet. Pašlaik 18,2 % ģimenes ārstu sasnieguši pensionēšanās vecumu un nepietiek telpu ģimenes ārstu prakšu izveidei. Rīgas pašvaldība izskata iespēju piedāvāt telpas kopprakšu veidošanai.
  • Veselības ministrija izstrādā pilotprojektu emocionāla un praktiska atbalsta sniegšanai jaunajām ģimenēm pēcdzemdību periodā. Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību tas tiek veidots kā integrēts modelis, iekļaujot arī Rīgas pašvaldības piedāvātos sociālos un veselības veicināšanas pakalpojumus Latvijas galvaspilsētā deklarētām personām. Šāds psihoemocionāls un informatīvs atbalsts ir būtisks ne tikai topošajiem un jaunajiem vecākiem, kuri gaida savu pirmo mazuli, bet arī no prevences viedokļa, piemēram, lai vecākiem netiktu pārtrauktas aprūpes tiesības un bērnu nepakļautu riskam nonākt nelabvēlīgos apstākļos. Šādu atbalstu vajadzētu apmēram 500 ģimenēm.
  • Integrēts veselības aprūpes pakalpojums ar sociālo komponenti, kā arī īslaicīgs un ilgstošs sociālās aprūpes pakalpojums ar veselības komponenti. Pēc pilotprojekta jāizvērtē pakalpojuma saturs, nepieciešamais finansējums un resursi, iespēja veikt pakalpojuma iepirkumu. Jau tiek gatavoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kuros ieviests jauninājums: lai uzlabotu veselības aprūpi pansionātos, kur ir vairāk nekā 49 vietas, būs jāveido veselības punkti, kas reģistrēti ārstniecības iestāžu reģistrā.
  • Sociālā darbinieka nodrošināšana klīnisko universitātes slimnīcu uzņemšanas nodaļās brīvdienās un darbadienās līdz pulksten 22. Tādējādi sociālais darbinieks var nekavējoties sākt risināt pacienta sociālās problēmas. Pēc pilotprojekta izvērtē pakalpojuma organizāciju un saturu, apmaksas modeli un ieviešanas plānu.
  • 2025. gada vasaras sākumā plānots uzsākt pilotprojektu integrētai pieejai pakalpojumu pieejamības uzlabošanai nepilngadīgajiem ar atkarību problēmām Rīgā. Projekta mērķis ir izmēģināt jaunu starpinstitucionālu modeli pakalpojumu nodrošināšanai nepilngadīgajiem ar atkarībām. Nepilngadīgā vajadzību izvērtēšana notiktu jau ārstniecības iestādē: ārstēšanas plāna izstrādāšana; dzīves apstākļu izvērtēšana, sadarbojoties policijai, sociālajam dienestam, bāriņtiesai; jauna mehānisma ieviešana – tiesas lēmums par nepilngadīgā izņemšanu no nedrošas vides; koordinēta un nepārtraukta ārstēšanas un sociālās rehabilitācijas nodrošināšana.
  • Augstākminēto jautājumu risināšanai nepieciešamības gadījumā piesaistīt atbildīgās institūcijas, to skaitā Labklājības ministriju. 

Nākamā tikšanās paredzēta 2025. gada 30. janvārī Veselības ministrijā. Veselības ministrs uzsvēra, ka noteikti jātiekas biežāk, jo ir daudz kopīgi risināmu jautājumu.

Iepriekšējā Veselības aprūpes koordinācijas padomes sēde notika 2022. gada 10. martā, kad darba kārtībā bija stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšana Rīgas pašvaldībā kontekstā ar Krievijas sākto karu Ukrainā, izvērtēts risinājums, kā finansēt veselības aprūpes pakalpojumu ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās un apstiprināts padomes nolikums. 

Veselības aprūpes koordinācijas padome ir Veselības ministrijas un Rīgas domes kopēja konsultatīva institūcija, kura veicina vienotas veselības aprūpes politikas īstenošanu un koordināciju Rīgā. Padomes pieņemtajiem lēmumiem ir rekomendējošs raksturs. Padomi vada divi Iīdzpriekšsēdētāji — Rīgas domes priekšsēdētājs un Veselības ministrs.

Informāciju sagatavoja: Antra Gabre, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: Antra.Gabre@riga.lv                       

Veselības aprūpes koordinācijas padomes sēde | 21.11.2024.